Hamilelikte Yoga Uygun mudur?

Hamilelik süresince fiziksel ve psikolojik etkilerden uzak kalmak ve daha kolay bir doğum gerçekleştirmek için doğru yoga tekniklerini öğrenmelisiniz.

Hamilelik Sürecinde Yoga

Hamililik sürecinde yoga yapmak oldukça faydalıdır. Hamilelikte yoga sadece anneye değil aynı zamanda hem çocuğa hem de babaya fayda sağlamaktadır.

Hamilelikte yoga

Hamilelikte yoga

Bilindiği üzere hamilelik 9 ay 10 gün gibi bir süre alan ve içerisinde değişik fiziksel ve psikolojik değişimleri barındıran oldukça sancılı bir süreçtir. Bu süreç içerisinde anne oldukça hassas olmak ile birlikte bebeğin sürekli olarak büyümesi ve özellikle de ilk çocuksa annede ve babada ağır psikolojik etkenler ortaya çıkmaktadır.

Ülkemizde, hamililelik süreci çok hassas olarak görülür ve imkanı olan kişiler genelde sinamaya gitmek, kitap okumak ve spor yapmak gibi fiziksel aktiviteler ile bu süreci atlatmaya çalışırlar. Ancak diğer yandan hamileliğin manevi yönden de ağır geldiği durumlar vardır ki bu tür durumlarda yoga, birebir ilaç olma özelliği taşımaktadır. Babanın da anne karnı ile iletişime geçerek annenin yoga hareketlerine yardımcı olması ailenin daha huzurlu bir şekilde bu süreci atlatmasına yardımcı olacaktır.

Hamilelikte yoga herhangi bir zarar oluşturmamakla birlikte uzmanların tavsiyesi sonucu 12 haftadan önce yapılmaması uygun görülmüştür. 12. Haftadan sonra annede bir takım kramplar, vücud ağırlık merkezinin yer değiştirmesi ile oturuş ve yürüyüş bozuklukları görünmektedir. Pilates de bu süreç içerisinde her ne kadar faydalı olarak görünse de yoganın ruhu dinlendiren ayrı bir enerjisi olduğunu kimse inkar etmemelidir. Her ne kadar fiziksel açıdan annenin bu sürece uyum sağlaması hedeflense de asıl başarı anneyi manevi açıdan da huzur içerisinde bu dönemi atlatmaya teşvik etmektir.

Yoga, nefes alış veriş yönünden doğru egzersiz yapılmasını sağladığından dolayı annein doğum esnasında da işine yaramakta ve doğumu kolaylaştırmaktadır. Hamilelik boyunca (12.haftadan sonra) yoga yapmış bir anne nefes egzersizleri sayesinde doğum esnasında fazla acı çekmeyecek ve rahmin rahatlıkla kendini bırakmasını sağlayacaktır. Yoga yapılırken tüm kaslar bir düzen içerisinde gevşediğinden ve zihni huzur kapladığından acılar unutulmaktadır.

Yoga dilinde asanalar(duruşlar) ve pranayalar(nefes egzersizleri) hamileler için oldukça uygundur. Birçok hamilelik yoga uzmanı da bu teknikleri doğru uygulatarak olumlu sonuç aldırmayı hedeflemektedir.

 

Uygun Yoga Hareketlerii ve Yararları

Öncelikle yoganın hamilelik sürecinde ne gibi yararları olacağı önceden iyi bilinmelidir.

  1. Hamilelik süresince kondisyonu korumaktadır.
  2. Farkında olmadan ortaya çıkan duruş bozukluklarını gidermektedir.
  3. Solunum ve dolaşım sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar.
  4. Mide bulantıları en aza indirilir.
  5. Omurgalardaki ve karındaki değişiklerin daha çabuk yapılanması sağlanır.


Hamilelik süresince uygulanması gereken yoga hareketleri ve anlamları da aşağıda verilmiştir.

  1. Asanalar (Yogada temel duruş biçimleri)
  2. Pranayama ( doğru nefes alış veriş tekniğini oturtur)
  3. Mundra (beyindeki merkezleri uyaran el hareketleri)
  4. Mantra (bilinci doğrudan etkilemek için tekrarlanan sesler)
  5. İmgeleme (en önemlisidir. kendi yarattığınız imajlarla kısa bir yolculuğa çıkıp ruhunuzu ve bedeninizi bu yol ile rahatlatabilirsiniz)

Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekleSorunuz/Yorumunuz

© Falcibaba.com 2018. Tüm hakları saklıdır.