Muska çeşitleri nelerdir ve hangi durumda kullanılır

Muska, kişiyi kötü enerjilerden, hastalıklardan ve diğer sorunlardan korumak için hazırlanan bir tılsımdır. Kullanım amacına göre çeşitleri bulunmaktadır.

Muska’nın Tanımı ve Amacı

Muska, Arapça “yazılı belge, doküman” gibi anlamlara gelen “nüsha” kelimesinden gelir. Ayet, dua, tılsım gibi yazılı belgelerin takı hâline getirilmesi bu şekilde adlandırılır. Genellikle deri ya da metal bir kolye içine konularak taşınan muskaların temel amacı kötü enerjileri, bu enerjilere sahip olan doğaüstü varlıkları ve etkilerini kişiden uzak tutmaktır. Ayrıca nazar gibi insan kaynaklı enerjilere karşı da koruma sağlayabilir.

Muska çeşitleri ve amaçları

Muska çeşitleri ve amaçları

Fıkıh ve Hadis kaynakları İslamda muska ritüelin geniş bir yer edindiğini belirtmektedir. Nitekim birçok din aliminin muska yaptığı ve taşıdığı biliniyor. Özellikle cinlere karşı etkili bir yöntem olduğunu da belirtmek gerekir. Kişinin kutsal sözleri ve tılsımları üzerinde taşıması onu kötü etkenlere karşı koruyacaktır.

Muska her ne kadar İslam inancında yer etmiş bir uygulama olsa da kökeni çok daha öncelere dayanmaktadır. Eski Mısır, Roma, Fenike gibi medeniyetlerde de muska kullanıldığı bilinmektedir. Bugün özellikle Arap ülkelerinde, Kuzey Afrika’da ve Türkiye’de kullanılan bir yöntem olduğunu da belirtmek gerekir. Fiziksel ve psikolojik rahatsızlıkların çözümü için başvurulacak ilk yöntem olmadığı da unutulmamalıdır.

Muskanın kişiyi büyüden koruduğunu belirtmek de faydalı olacaktır. Üzerinde ya da odasında muska bulunduran kişi kara büyüden korunabilir. Ancak muska büyü yapmak için de kullanılabilmektedir. Eğer evinizde nereden geldiği belirsiz bir muska bulduysanız, bir hocaya danışmanız faydalı olacaktır. Bununla birlikte muskanın iyi hazırlanması gerekir. Yanlış hazırlanmış bir muska etkisiz olabileceği gibi kötü etki de yaratabilir.

Nasıl Yapılır?

Yapılış yöntemleri muska nedir sorusunu daha iyi cevaplayabilmek için yardımcı olacaktır. Nitekim muska farklı çeşitleri olan bir uygulamadır. Yazılacak dualar ve tılsımlar amaca göre hazırlanır ve bu amaçlara göre farklı türlere ayrılır. Ancak temel yöntemler hemen hemen hepsinde aynıdır.

Muska, çeşitli dualar ve tılsımlar yazılarak hazırlanan bir materyaldir. Dualar kağıda yazıldıktan sonra Allah’ın, meleklerin isimleri ve esmalar da belli sayılarda yazılır. Kimi muskalarda yıldız gibi resimler de kullanılabilir. Muska yazıldıktan sonra kağıt üçgen şeklinde katlanır ve deri, plastik, folyo gibi bir materyal ile sarılır.

Büyü için yapılan muskalarda farklı malzemeler de gerekebilir. Muskanın içine büyü yapılacak kişinin saç, tırnak gibi bir vücut parçasının, kıyafet parçasının ya da fotoğrafının koyulması gerekebilir. Kara büyülerde muskanın içine bir tutam mezarlık toprağı koymak da gerekebilmektedir. Ayrıca bu tür muskaların yapıldıktan sonra yakılması ya da evin çeşitli yerlerine saklanması gerekebilir.

Muska genellikle deri, metal ve plastik kolyeler içerisinde saklanır. Üstte taşınacak muskaların dış kısmına da çeşitli yazılar oyulması gerekebilmektedir. Her muska çeşidi için ayrı ayrı bilgi sahibi olmak faydalı olacaktır. Ancak muska yapımı temel olarak aynı ilkeye dayanır. Tüm bunlarla birlikte, muskanın kesinlikle el ile yazılması, bilgisayar yazısıyla hazırlanmaması da son derece önemlidir.

Muska Çeşitleri

  • Korunma muskası, en yaygın kullanılan muskadır. Ritüelin esas amacına göre hazırlanmış muskanın bu olduğunu da belirtmek gerekir. Yukarıda belirtildiği gibi, kötü enerjilerden korunmak, hastalıklardan uzak durmak ve cin gibi kötü enerjiye sahip varlıkların saldırılarından korunmak için üstte taşınarak ya da odada saklanarak kullanılır.
  • Büyü muskası ise birine iyi ya da kötü bir büyü yapmak için kullanılan muskadır. Kişiye ait eşyalarla birlikte farklı materyaller gerekebilir. Genellikle büyü yapılan kişinin evine saklanır. Ancak toprağa gömülmesi, yakılması ya da denize atılması da gerekebilir. Bu tür muskalar hazırlamak günahtır. Ayrıca muska büyüleri yapan ve yaptıran kişiyi de etkileyebilecek yoğun bir enerjiye sahiptir.
1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Loading...

Yorum ekleSorunuz/Yorumunuz

© Falcibaba.com 2018. Tüm hakları saklıdır.