Yoga için uygun Müzik kolleksiyonu

Yoga yaparken konsantre olmak son derece önemlidir. Müzik, konsantrasyonun en önemli unsurları arasında yer almaktadır.

Yogada Müzik Dinlemenin Önemi

im001481 Konsantrasyon, yoganın en temel aşamalarından biridir. Kişinin kendi benliğine ulaşabilmesi için dikkatini çevredeki bütün seslerden, uyaranlardan soyutlaması gerekir. Bunu kendi başına yapmak ilk etapta zor olabilir. Diğer uyaranlardan soyutlanabilmek için ilk etapta tek bir uyarana odaklanmak faydalı olacaktır. Doğru müzik seçimi yoga yapmayı ve odaklanmayı kolaylaştıracaktır.

Diğer yandan, müziğin fiziksel ve psikolojik sağlığı iyi yönde etkilediği bilimsel olarak kanıtlanmış durumdadır. Bugün dünyanın dört bir yanında müzikle terapi uygulayan klinikler ve okullar bulunmaktadır. Dolayısıyla müzik yalnızca bir konsantrasyon aracı olarak görülmemelidir. Yoga müzikleri, ruhunuzu dinlendirmenizi ve kendi benliğnizi keşfederek iç dünyanızda bir yolculuğa çıkmanızı sağlar. Bunun için yapmanız gereken ise doğru müzikleri seçmektir.

Nasıl Müzikler Seçilmelidir?

Seçilen müziğin niteliği de son derece önemlidir. Yoga meditasyon müzikleri, gündelik hayatta dinlediğiniz türden olmamalıdır. Belirtildiği gibi, yoga müziğinin temel özelliği konsantrasyon sağlamak olmalıdır. Dolayısıyla kesin iniş çıkışları olmayan ve ani ritm değişikliklerine sahip olmayan müzikler dinlemek meditasyon ve yogada yardımcı olacaktır.

Yoga müziklerinin sözsüz olması gerekmez. Ancak yüksek oktavlı vokallerin olduğu müzikler sorun yaratabilir. Ani çıkış ve inişler dikkatinizi dağıtacak ve konsantre olmanızı önleyecektir. Bununla birlikte sözlü müzik dinlemiş olsanız bile bilmediğiniz bir dilde olmasına özen göstermelisiniz. Bildiğiniz kelimeleri dinlemek dikkatinizin başka yerlerine kaymasına sebep olabilir. Hintçe, Çince gibi dillerde meditasyon yoga müzikleri dinleyebilirsiniz.

Genel bir kanının aksine, klasik müzik yoga yaparken dinlenecek bir müzik değildir. Çoğu klasik müzik eserinde ani iniş çıkışlar bulunmaktadır. Özellikle senfonik eserlerde değişken bir sound söz konusudur. Yoga yaparken dinlenilen müzik mümkün olduğunda tekdüze olmalıdır. Ritmler arasında büyük uçurumlar olmamalı ve dikkat dağıtacak niteliğe sahip olmamalıdır.

Müzik Örnekleri


Gayatri Mantra, Hinduizm inancında en üst seviyedir. Yedinci seviye olarak bilinen Gayatri Mantra’ya ulaşabilmek için dinlenen ve okunan müzik, meditasyon için oldukça uygundur. Gözlerinizi kapatıp müziği dinlemeye başladığınızda sizi derinden bir gücün etkilediğini fark etmeniz zor olmayacaktır. Sözlü bir müzik olmasına rağmen ritmlerinde dikkat dağıtıcı herhangi bir unsur bulunmamaktadır.

Shanti Mantra, yine Hinduizm inancında yer alan bir ögedir. “Barışçıl mantra” anlamına gelir. Hindular barış ve huzur istedikleri zaman bu mantrayı uygularlar. Dinlendirici bir müziği vardır. Yoga yaparken konsantrasyonunuzu arttıracağından emin olabilirsiniz. Gayatri Mantra gibi vokal içeren bir müzik olmasına rağmen vokaller dikkat dağıtacak bir özelliğe sahip değildir.

Shree Krisna Shanaram, Hint Tanrıçası Krishna’ya yapılan mantradır. Vurmalı ve üflemeli çalgıların ön planda olduğu bu mantranın huzur verici bir özelliğe sahip olduğunu söylemek doğru olacaktır. Yoga yaparken dinlediğiniz takdirde konsantre olmanızı sağlar. Gözlerinizi kapatıp nefes alırken dinlediğinizde huzur dolduğunuzu fark edeceksiniz. Şarkının ritmleri nefes alış veriş düzeniyle büyük benzerlik göstermektedir.

Achyuta Ashtakam, Hinduizmin kutsal melodileri arasında yer alır. Diğer yoga müziklerinin aksine biraz daha hareketli olduğunu söylemek mümkün. Yeni başlayanlar için pek uygun olmasa da ileri seviye yoga yapanlar uygun olabilecek bir melodidir. Youtube’da şarkının birkaç farklı versiyonu bulunmaktadır. Kendinizi keşfederken yardımcı olacak bir eser olduğunu söylemek mümkün.

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Loading...

Yorum ekleSorunuz/Yorumunuz

© Falcibaba.com 2018. Tüm hakları saklıdır.