0

2. Çakra Sakral Çakra

Vücudumuz etten kemikten yaratılmış olsa da doğu tıbbında bulunan bir inanış, bedenimizde başka enerjilerin de dolaştığına işaret etmektedir. Bu enerjinin aynı kan gibi bedenimizde dolaştığına inanılır.

2. çakra
2. çakra

Çakra adı verilen bu enerjinin vücudumuzda düzgün dolaşmaması durumunda hem ruhsal hem de fiziksel hastalıklar baş gösterebilir. Çakranın kendi içerisinde çeşitleri vardır. Bunlardan biri de 2. çakra Sakral Çakra yani cinsel çakradır.

2. çakra Sakral Çakra’ya mide çakrası da denmektedir ve doğrudan libidolarla ilgilidir. Sakral Çakra, göbek değliğinin iki parmak altında bulunur. Bu çakranın doğu tıbbında renginin turuncu olduğuna inanılır. Sakral Çakra, kişinin iştahını, cinselliğini ve yaratıcılığını gerçekleyen çakradır. Bu çakranın düzgün çalışması durumunda yaşamdan alınan haz artar. Mutluluk, cinsellik, yaşam enerjisi, yemek gibi faaliyetlerin dengeli olması için sakral çakranın da dengeli çalışması gerekir. Sakral çakra dengesizliklerinde kişi fazla ya da az cinsel istek gösterebilir.

Taşları:

 1. Güneş taşı
 2. Akik
 3. Ay Taşı
 4. İnci
 5. Mercan
 6. Deniz Kabukları

Olumlamaları:

Sakral çakra

 Vücutta dolaşan enerjiyi dengelemek için bir takım olumlama cümleleri kullanılır. Her çakranın da kendisine özgü olumlama cümleleri bulunmaktadır. Sakral Çakra olumlama cümleleri;

 1. Canlı ve sağlıklı bir bedene sahibim
 2. Her gün yaşama sevincim daha çok artıyor
 3. Sevgi içerisinde cinselliğimi yaşıyorum
 4. Cinselliğim kutsaldır
 5. Hayatımı sevgiyle yaratıyorum
 6. Sevgiyle yaratıldım
 7. Kendimi sürekli hayatıma ortak olan mucizelerle donatıyorum.

2. Çakra Sakral Çakra Nasıl Açılır

Sakral Çakraların dengesiz çalışması durumunda açılması gerekir. Sakral çakraların açılması için de bir takım aktivasyon teknikleri uygulanır. Öncelikle kişinin gözünü rahatsız etmeyecek loş bir ışıkta meditasyon durumuna geçmesi gerekir. Daha sonra gözler kapatılır ve içerisinde bulunulan mekanın mor renkte olduğu hayal edilir. Kişi bu sırada başının üzerinde mor bir ışık topu olduğunu hayal etmelidir.

Daha sonra derin bir nefes alınır ve moş ışığın bedene aktığı düşünülür. Bu ışık bedenin her yerini sarıp, sakral çakra bölgesine ulaşmalıdır. Işığın sakral çakra bölgesine ulaşmasından sonra ise bir girdap hayal edilir ve bu girdap bugüne kadar sakral çakranızda biriken kötü enerjiyi alıp götürür. Sakral Çakra açma işlemi olumlama cümleleri ile tamamlanır.

2. Çakra Sakral Çakra Nasıl Temizlenir

Sakral çakra temizliğinde en etkin kullanılan yöntem nefes yöntemidir. Sakral Çakra temizleme işlemine başlarken önce derin bir nefes alınır ve bütün dikkat baş üzerinde yer alan tepe çakrasına odaklanır. Daha sonra da altın bir enerjinin baş üzerine aktığı düşünülür. Derin bir nefesle enerji vücuda alınır ve kişi kendisini tanrısal bilince açtığına odaklar. Enerji her nefeste vücuda dolar.

Altın enerji ile bütün vücut yenilenir, pırıl pırıl bir hale gelir. Daha sonra vücut gevşetme işlemine geçilir. Önce ayaklardan başlanır ve yavaş yavaş bacaklar gevşetilmeye devam edilir. Vücudun saçlı deri de dahil olmak üzere her noktası gevşetildikten sonra yeniden sakral çakra bölgesine odaklanılır. Sağ el bu bölgeye konulur ve yine olumlama cümleleri ile işlem tamamlanır.

Benzer konu olan Kalp çakrası konusuna göz atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir