0
3. çakra
3. çakra

3. çakra nedir ve ne işe yarar kişiye nasıl etkileri vardır? Bu konular hakkında bilgi veren bir yazıdır.  Genel olarak çakralar bedenimizde yer alan yaşam gücü veren enerji alanlarıdır.

Kişinin vücudundaki her bir çakra bir organ veya duyudan sorumlu olup hayatımızı doğrudan etkilemektedir. Gerek yaşantımız gerekse sağlığımız için meditasyon yapılırken çakralarla çalışılır. Bu yazıda sizlere 3. çakradan bahsediyor olacağız.

3. Çakra Nedir

Solar pleksus ve göbek çakrası isimleriyle de bilinen 3. çakra kişinin mide bölgesinde bulunur. Tam olarak yerinin göbek deliği ile göğüs kafesi arasında kalan alanda olduğu söyleniyor. Vücudumuzun enerji merkezi olarak bilinen bu çakra, sindirim sistemi, böbrek, karaciğer gibi civarındaki organları etkisi altına almaktadır. Aynı zamanda görme duyusunu da kontrol etmektedir. Eğer kişi manevi dünyasında farkındalık yaratmak istiyorsa mutlaka bu çakrayı çalıştırmalıdır. Tüm yaşantımız boyunca yaşadığımız kazıklar, mide yanmaları, hazımsızlıklar işte bu çakranın etrafında toplanır. Eğer bu çakrayı iyi çalıştırıyorsanız davranışlarınız ve alışkanlıklarınız üstünde kuvvetli bir kontrole sahipsiniz demektir.

3.Çakra Kişiyi Nasıl Etkiler

Bu çakranın yeterli çalışmadığı kişiler sürekli depresif moddadır, etrafındaki insanların kendi haklarındaki düşünceleriyle aşırı ilgilenir ve güvensiz düşüncelere sahiptir. Bu kişiler yalnız kalmaktan çok korkarlar, aşırı kıskanç ve şüpheci tavır sergilerler. İnsanlar tarafından reddedilme korkuları yüksektir.

3 çakra, Mide çakrası
3 çakra, Mide çakrası

Fazla çalışan 3. çakra ise tam tersi bir şekilde kişiler üzerinde otorite kurmayı seven, başkasının kendisi üzerinde hakimiyet kurmasına izin vermeyen, mükemmeliyetçi ve etrafındaki kişileri ezen bir karakter oluşturur.

İdeal olanıysa bu çakranın dengeli çalışmasıdır. Böyle kişiler son derece huzurlu, kendine ve başkalarına saygılı, sosyal, neşeli bir karaktere sahiptir. Hayal güçleri geniş olup ikili ilişkilerde rahattırlar. Çevreleri tarafından seven, sevilen ve sorumluluk duygusuyla hareket eden kişilerdir.

Özellikleri

  • Renk: Sarı tonları.
  • Element: Ateş
  • Organları: Sırtın alt bölgesi, mide civarı
  • Duyu: Görme
  • Taşı: Amber, kaplan gözü.
  • Hormonu: İnsülin pankreas

Nasıl Temizlenir

Farklı terapi yöntemleriyle bu çakrayı temizleyip, düzgün bir şekilde harekete geçirebilirsiniz. Rengi sarı olan bu çakrayı güneşin etkisiyle açabilirsiniz. Armonik veya orkestra gibi dinamik müzikler bu çakranın harekete geçmesinde etkilidir. Çakranın rengi olan sarının sinirlerimiz ve düşüncelerimiz üzerinde kuvvetlendirme etkisi vardır. Birtakım psikolojik problemlere ve hastalıklara karşı altın sarısı etkili olup zihne iyi gelmektedir.

Çakranın taşlarından kaplan gözü manevi olarak rahatlatma özelliğine sahiptir. Zihni aydınlatır ve yaptığınız hataları daha iyi görmenizi sağlar. Ayrıca nazar içinde etkilidir.

Amber taşıysa güven duygusunu geliştirir ve sindirim sistemini dengeleyerek karaciğeri temizler. Topaz taşıysa korkuları temizleyerek enerji verir.

Onaylamaları

  • Güçlü biriyim.
  • Görüyorum.
  • Duygularımın ve deneyimlerimin farkında olarak yaşıyorum. Bu benim daha bilge olmamı sağlıyor.
  • Gücümü ve otoritemi en doğal şekliyle hayata geçiriyor ve ifade ediyorum.

Benzer konu olan Kalp çakrası konusuna göz atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir