1. Anasayfa
  2. Barışma Duaları

Barışma Duası 2022


0

 Barışma duası ile yaşadığınız sarsıcı olayları eski mutlu günlere döndürmeniz mümkündür.  Özellikle aile, akrabalar, arkadaş ya da eş ile barışma duası gibi konularda tarafın hatalı olması halinde okunan bu dua sayesinde kaçınılmaz görülen ayrılık ve küslükten kurtulmak olasıdır. Dua okumak hem kişiye huzur verir hem de aracısız bir biçimde Allah’tan istenen dileğin kabul olmasına olanak tanır. Her durum için ayrı ayrı uygulanan ve hazırlanan barışma duası çeşitlerinin olduğu bilinir. Bu duruma özgü olma hali, yaşanan küslüğe uygun zikir ve ayetlerin seçilmesinden kaynaklanır. Çünkü durumlara özgü şifa ayetleri vardır ve bu ayetler, hem iletişimin refahı hem de kişinin ruhsal huzuruna katkı sağlar.

Dua, kişinin aracı kullanmadan derdini yaratıcısına aktarmasıdır. Doğru edilen bir boşandıktan sonra barışma duası ile mutsuz giden, hatta bitmiş bir evliliğin dahi eski düzenine döneceğinden bahsetmek mümkündür. Elbette dua ederken “Ekileni biçme” olgusunu da unutmamak lazımdır. Yani bir kişiye vaktinde zulüm ettiyseniz ancak onun hayatınızın bir alanında kalmış olmasını arzu ediyorsanız, Allah adaletinden dolayı o kişiyle aranızı barışma duası okunuyor olmasına rağmen düzeltmeyecektir. Bunun için gerçekten tövbe etmeniz ve pişman olmanız gerekir. Pişmanlığın yaratıcıya kanıtlanması adına da yürekten okunan duanın günlerce sürmesi ve gerçekten içten okunması lazımdır.

Bu Duanın Fazileti

Yapılışına, sebeplerine ve kişiler arası etkileşime bağlı olarak barışma duası fazileti konusunda şunları söyleyebiliriz:

  • Evliliğin yeniden tesis edilmesini sağlar.
  • Aile ile arada örülen duvarların, kavgaların son bulmasına katkısı vardır.
  • Bir daha bir araya gelinemeyeceğine kesin gözüyle bakılan eski dostlukları onarır.
  • Yanlış anlaşılmadan ya da ayıptan kaynaklı küslüklere son verir.
  • Komşular arasında dirliği sağlamada etkilidir.

İçten gelen, iyi niyetle ve iki tarafın refahı için uygulanan barışma duası hem size hem de karşınızdaki kişiye özel bir güç, sıkıntıya dayanma kuvveti verecektir. Ruhsal blokajların temizlenmesi ve o kişiyle aranızdaki tüm hesapların bilinçaltı düzeyinde kapanmış olmasını sağlar. Her iki tarafın da bundan sonra yaşanacak olan sorunlar için yapıcı ve çözüm odaklı yaklaşmasına yardımcı olur. Huzur, barışma duası etkileri arasında hissedilebilecek en bariz belirti olarak görülür.

Bu Duanın Okunuşu

Barışma duası okunuşu bolca zikir ve şifa ayetini  içerir. Abdestli ve önden nafile namazı kılınarak okumaya başlanmalıdır. Pek çok medyum hoca duanın etkisinin güçlenmesi adına, dua tamamlandığında da namaz kılınmasını önerir. Yine hocalara göre bu duanın 3, 7 ya da 21 gün gibi süreçlerce okunması gerekir. Çünkü Allah, kulunun istikrarını, o şeyi gerçekten istediğini ve pişmanlığını görmek ister. Doğru okumaların yapılması ve yürekten isteniyor olması halinde dualar yoluyla elde edilemeyecek hiçbir şey yoktur.

Konusuna, taraflarına özgü barışma duası okunuşu farkları ayrılır. Doğru duaları destekleyen zikir ve ayetlerle birleştirerek bir uyum yaratmaksa din bilimcilerin ve medyumların işidir. Dolayısıyla bireysel olarak barışma duası Arapça metin hazırlamak neredeyse olanaksızdır. Bu tür işlerde yıllarca dinî ritüeller konusunda ilim bilen kişiler daha yetkindirler. Süreci doğru yönetmek, yetersiz ve eksik kalınan konularda profesyonel bir hoca desteği almak eğer barışmaya gerçekten ihtiyaç duyuluyorsa, kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Bu Dua Günah mı?

Barışma duası günah mı sorusu, dilediği bir şeyi dua yoluyla elde etmek isteyen insanların pek çoğunun danıştığı bir sorudur. Bakıldığı taktirde dua yoluyla bir yakarışta bulunarak derdin yalnızca Allah’tan isteneceğini bilmek gerekir. Ancak yine de niyetin dua ediliş şeklinin ve o kişiyle aradaki geçmişin de önemi vardır.

Kötü bir niyet ve çıkar gütme gibi bir amaçla bu dua okunuyorsa elbette duanın kabul olmaması durumuyla karşılaşırız.  Üstelik Allah’tan kötülük için yardım isteniyor olması sebebiyle barışma duası ile iletişimini kurtarmak isteyen kimse suçlu bulunabilir. Ancak Kuran ya da hadis kaynaklarında bu durumda Allah’ın ne gibi bir ceza uyguladığından bahsedilmez. Yine de kötülük konu ise duanın size bir fayda sağlamayacağını, böyle durumlar için celp ya da büyü gibi uygulamalardan çözüm bulunabileceğini belirtmek isteriz. Son olarak doğru yönlendirmeli ve hızlı tutan barışma duası yaptırmak adına medyum desteği almanızı, güvenilir medyum hoca yardımıyla bu uygulamayı oluşturmanızı öneririz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir