0

Bilinçaltı Temizliği

Bilinçaltı temizliği, insanın kendini keşfetmesi ve rahatlaması için gereklidir. Bilinçaltı çeşitli telkin ve müzikler ile temizlenebilir.

Bilinçaltı, genellikle zannedilenin aksine depo vazifesi gören bir öge değildir. Başta Carl Gustav Jung olmak üzere psikoterapistlerin çalışmaları bilinçaltının en az gündelik bilinç kadar hareketli olduğunu göstermektedir. Bilinçaltındaki korkular, endişeler gündelik hayatımızı kötü etkiler. Rutin hayatın stresinden uzaklaşarak huzuru bulmak ve kendi benliğimizi keşfetmek için zaman zaman bilinçaltı temizliği yapmamız gerekir.

 

Bilinçaltı temizleme, bilincin korkulardan, endişelerden, kötü motivasyon yaratan düşünce ve duygulardan arındırılması ve duru hâle getirilmesidir. Bu işlem çeşitli telkin, ritüel ve meditasyonlar ile yapılır. Bilinçaltı temizliğini düzenli olarak yapan kişilerin daha mutlu ve huzurlu bir hayata sahip oldukları bilinmektedir. Bazı noktalarda uzman kişilere başvurmak gerekebilse de bilinçaltı temizlik herkesin yapabileceği temel ritüellere sahiptir.

Bilinçaltı temizliği
Bilinçaltı temizliği

Şuuraltı temizliğinin farklı yöntemleri vardır. Ancak temelde hepsi telkinlere ve meditasyona dayanır. Bilinçaltı nasıl temizlenir konusunu araştırırken size uygun olan ritüelleri bulmanız son derece önemlidir. Çeşitli teknikleri uygulayarak bilinçaltınızı temizleyebilir, kendi benliğinizi keşfederek huzurlu bir hayata sahip olabilirsiniz. Temel ritüellerden müzik seçimine kadar birçok öge bu konuda yardımcı olacaktır.

Temizleme Teknikleri

Bilinçaltı temizliği nasıl yapılır sorusunun birçok cevabı vardır. Bu işlemi yapmak için farklı teknikler bulunmaktadır. Bu teknikler çoğu zaman kendi başlarına yeterli olmadığı gibi gün içinde senkronize bir biçimde uygulanmaları gerekir. Telkin, meditasyon, konsantrasyon ve müzik dinleme gibi işlemler sürekli olarak yapılarak bilinçaltını temizlemek mümkündür.

Bilinçaltı temizliğinin tek uygulama ile yapılmayacağını belirtmek gerekir. Telkinler sürekli olarak yapılmalı ve bilinçaltına tesir etmeleri sağlanmaktadır. Ayrıca zaman zaman yapılan meditasyonlar bu telkinlerin etkisini arttıracak ve ciddi anlamda ilerleme kaydetmenizi sağlayacaktır. Bu teknikleri uyguladığınızda bilincinizdeki kötü düşüncelerden kurtulduğunuzu, gerek özel yaşamınızda gerekse iş hayatınızda daha başarılı olduğunuzu fark etmeniz zor olmayacak.

Değiştirmek istediğiniz durumlar ile ilgili kendinize telkinlerde bulunabilirsiniz. Gündelik hayatta yaşadığınız her korku, kötü deneyimlerden kaynaklanır. Örneğin çocukluk yıllarında arkadaşlarınız tarafından alaylara ve kötü davranışlara maruz kaldıysanız, gündelik yaşamda insanların yaptıklarınız ile alay edeceğini, sizi kınayacağını düşünebilirsiniz. Normal davranışlarda bulunsanız bile insanların böyle davranış sergileceği kaygısına kapılabilirsiniz. Bunu aşmak için kendi kendinize “insanlar benimle alay etmeyecek/ yaptığım gayet normal bir şey” gibi telkinlerde bulunabilirsiniz.

Telkinler, bilinçaltını etkilemek için gerekli olmakla birlikte, tam anlamıyla bir şuuraltı temizliği için yeterli değildir. Düzenli meditasyon yapmak, deneyimlerden kaynaklanan kötü koşullanmaları yok etmek için gereklidir.

Eğer travmatik bir durum söz konusuysa psikologa başvurulabilir. Böyle bir durum söz konusu değilse, telkin, meditasyon ve müzik ile kötü deneyimlerden kaynaklanan koşullanmaları tamamen yok etmek ve bilinçaltını durulaştırmak mümkündür.

İş yaşamında, ilişkilerinizde, arkadaşlıklarınızda ve hayatınızın diğer alanlarında başarılı olabilmek, daha çok odaklanabilmek ve takıntılarınızdan kurtulabilmek için bu bilinçaltı temizleme tekniklerini mutlaka uygulamalısınız.

Bilinçaltı temizliği sürecinde, rüya günlüğü tutmak da oldukça işe yarayacaktır. Rüyalar bilinçaltınızın sembol diliyle konuşmasından ibarettir. Freud ve Jung gibi psikoterapistlerin rüya yorumlarını okuyarak kendi rüyalarınızı yorumlayabilir ve gündelik hayatta rahatsız olduğunuz düşünce ve davranışlarınızın şuuraltınızda nasıl bir karşılığı olduğunu öğrenebilirsiniz. Bunu yapmak billinçaltı temizliğinde gerçek anlamda işe yarayacaktır.

Bilinçaltı Temizliği Meditasyonu

Bilinçaltı temizlik meditasyonu, kolay görünse de belli bir uzmanlık gerektiren bir şeydir. Başlamadan önce bilinçaltı temizlik meditasyonu nasıl yapılır öğrenmeli, ritüel ve uygulamalarını iyice kavramalısınız. Bu meditasyonda genellikle imajinasyon tekniği kullanılır. Gün içinde telkin ve müziklerle bilinçaltınıza etki ettikten sonra bu meditasyonu yapabilir ve ciddi anlamda sonuç elde edebilirsiniz.

Her meditasyon tekniği gibi bunda da öncelikle nefes egzersizleri yapmanız ve bu yolla gevşemeniz gerekir. Dikkatinizi vücudunuzun tek bir yerinde topladıktan ve gevşemeye başladıktan sonra bir imge ya da yer hayal edebilirsiniz. Oluşturduğunuz bu imajinasyon, bilinç altında kötü motivasyona sebep olan imgelerden, deneyimlerin izlerinden kurtulmanıza yardımcı olacak, sizi özgür kılacaktır.

Örnek vermek gerekirse, kendinizi huzur veren bir manzarada hayal edebilirsiniz. Mesela kendinizi bir kumsalda hayal edebilir, kötü düşüncelerinizi de dalgaların akışına kapılarak sürüklenen kumlar ya da taşlar olarak canlandırabilirsiniz.

Bu tür meditasyonları sürekli olarak yaptığınızda negatif düşüncelerden kurtulmanız daha kolay olacaktır. Bilinçaltı temizlik meditasyonunun birçok farklı metodu da bulunmaktadır. Bunun için bir meditasyon koçuna başvurabilirsiniz.

Bilinçaltı Temizliği Müzikleri

Bilinçaltı temizleme ve enerjinizi yükseltme meditasyonu yaparken müzikten de faydalanabilirsiniz. Müzik, konsantrasyonun artmasını ve dış etkenlerin etkisiz hâle gelmesini sağlar. Müzikten meditasyon esnasında yararlanabileceğiniz gibi, zihninizi temizlemek ve telkinlerinizin etkisini arttırmak için de zaman zaman dinleyebilirsiniz.

Müzik seçimini iyi yapmanız da son derece önemlidir. Genelde zannedilenin aksine, klasik müzik meditasyona yardımcı olmaz. Çünkü bu müzik türünde inişler ve çıkışlar oldukça fazladır. Bilinçaltı temizlik için sizi yormayacak, gerginlik yaratmayacak, iniş ve çıkışları yüksek olmayan, daha sade ve tekdüze bir tona sahip olan müzikler seçmeniz gerekir. Mümkün olduğunca enstrumental şarkılar seçmeye özen göstermelisiniz. Enstrümental olmayan eserlerde de vokal iniş çıkışları düşük olmalıdır.

Benzer konu olan Meditasyonun faydaları konusuna göz atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir