1. Anasayfa
  2. Dualar

Birini Kendinden Uzak Tutma Duası


0

Birini Kendinden Uzak Tutma Duası Nasıl Yapılır Ve Aşamaları Nelerdir?

Birini Kendinden Uzak Tutma Duası Bir kişinin uzak kalması adına yapılacak olan dua işlemlerini canı gönülden yapmak ve inanarak okumak duanın kabul olması adına gerekli olan bir eylemdir.

 adına okunacak olan dua herkese yapılamaz. İnsanların kendinden uzaklaştırması mümkün olmayan kişiler bulunur. Bunlar anne, baba, eş, evlat gibi kişilerdir.

Bunun yapmadan önce kime yapılacağına dikkat edilmesi gerekir. Bu dua genellikle düşmanı uzaklaştırmak adına yapılan bir duadır.

Birini Kendinden Uzak Tutma Duası içinde hem ayet hem de hadis bulunduğu için uygulamaya başlamadan önce mutlaka abdest alınması gerekir.

Uzaklaştırma duası;

Abdest almak insanı bedensel ve ruhsal olan kirlerden uzak tutar. Uzak tutma için yapılacak olan duanın makbul zamanda yapılması olumlu sonuçların elde edilmesini sağlayacaktır. Bunun için en makbul zaman yatsı namazından sonraki zamandır.

Tabii ki diğer zaman dilimleri içinde de dua okunabilir. Yapılacak olan uzaklaştırma duası kişinin özel yaşamı ile alakalı bir durumdur. Bundan kaynaklı olarak dua edecek olan kişi yapacağı işlem ile alakalı olarak kesinlikle başkası ile konuşamamalıdır.

Sadece bu dua için değil tüm dualarda ketum bir şekilde hareket etmek en makbulüdür. Yapılan işlemleri iki kişi arasında sohbet haline getirip yorum yapmak faydadan çok zarara uğramaya işaret eder.

Birini Kendinden Uzak Tutma Duası Nasıl Yapılır?

resim-1715

Uzaklaştırma duasının tamamı 3 ayrı bölümden meydana gelir. Bölümlerde okunacak olan duaların hepsi bir cümle gibi karşımıza çıkar.

İlk besmeleyi şerif okunur, sonra Hz. Muhammed’in duaya başlamak için kullandığı sözü ifade edilir ve en sonunda Tur suresinin 48. ayeti kerimesi okunmalıdır.

 

Duanın tam olarak orijinal hali şu şekildedir.

“Bismillahirrahmanirrahim”

“Süphane rabbiyel aliyyil alel vehhab”

“Vasbir li hukmi rabbike fe inneke bir a’yuninâ, ve sebbih bir hamdi rabbike hîne tekûm”

Dikkat ederseniz yapılacak olan uzaklaştırma duası oldukça kısadır ve ezberlemesi de çok basittir. Önemli olan duayı eksiksiz ve doğru şekilde ezberlemektir.

Dua eden kişi sözleri ezberleyecek durumda değilse kâğıda yazıp okuyabilir. Tur suresinin 48. Ayetinde yazan duanın Türkçe meali şu şekildedir;

“Rabbinin hükmüne sabret. Çünkü sen gözlerimizin önündesin, kalktığında Rabbini hamd ile tespih et.” (Tûr-48)

Duadaki en önemli detay sabır kısmıdır. Duanın yapılmasından sonra belli bir süre sabır göstermek gerekir. Yani bu süre zarfından kişilerin devamlı olarak dua etmesi ve Allah’a hamd etmesi gerekir. Duanın düzenli bir şekilde her gün okunması fayda sağlayacaktır.

Duayı Yapan Kişilerin Dikkat Edeceği Noktalar

Dua insan yaşamında oldukça önemli bir yere sahiptir. Beddua etmekte insan yaşamında çok önemli bir yere sahiptir. Beddua etmekte karşı tarafa zarar meydana gelirken uzaklaştırma için yapılacak olan dualarda ya da büyülerde karşı tarafa zarar gelmez.

İşlemlerin yapılmasından sonra kişilerden uzaklaşması sağlanır.

Bu uzaklaşma da kişiden soğuma, onun ile bir daha bir araya gelmeme ya da başka bir şehre taşınma gibi meydana gelebilmektedir. Yapılacak olan bu dua uygulaması büyü olarak nitelendirilemez.

Yapan kişinin kendisini ve çevresindekileri korumak amacı ile Allah’tan en içten dilekleri ile yardım dileme işlemleridir. Zaten duanın uygulanmasında kalpten isteyerek uygulama yapmak önemlidir.

Uzaklaştırma duasının sonrasında olumlu neticeler ile ortaya çıkması sadece Allah’ın takdiridir. Duayı yapacak olan kişilerin bunu unutmadan hareket etmesi gerekir.

Aksi takdirde olumsuz sonuçlandığında kendini kötü hissedebilir. İşlem bir kişinin telef olması ya da zarara uğraması dileği ile yapılmadığı sürece kabul görür. Yani kötü niyet çerçevesinde yapılmaması gerekmektedir.

 

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir