1. Anasayfa
  2. Meditasyon

Çakra çeşitleri, Renkleri ve Anlamları


0

Çakra çeşitleri, Renkleri ve Anlamları

Bedenimiz ve ruhumuz için çakraların anlamını bilmek ve ona göre hareket etmek oldukça önemlidir. Siz de mutlaka her çakranın anlamını ve yerini öğrenmelisiniz

Çakra
Çakra

İnsan bir döneme kadar sadece bedeni üzerinde konuşabiliyor ve bunun üzerinden değerlendiriliyordu ancak gelişen teknoloji ve geçmiş kalıntıların da gün yüzüne daha rahat çıkması ile insanı sadece maddi bir varlık olarak değerlendirmenin aslında pek de doğru olmadığı anlaşılmaya başlanmıştır.

Kimileri hala bu kanıyı kabul etmese de birçok insan biraz düşündüğünde anlayabilir ki sadece et ve kandan ibaret değiliz. İşte çakralar da bu noktada ortaya çıkmaktadır.

Çakra, insan vücudunun ruhsal, psikolojik ve enerji kısmının taşıyıcısı niteliğindedir. Çakra ne demek diye bakıldığında ise kelime anlamının detayına girmeden Türkçedeki çark kelimesi ile olan ilişkisini bilsek yeterli olacaktır. Bu doğrultuda çakra kelimesi bizim için çark etmeyi, dönmeyi andırmaktadır. Elbette bu benzerlik boş değildir. Vücudumuzun belli noktalarındaki çakralar da çark etme işlevine sahipir.

Yoga oturuşu pozisyonunda başımızın üst kısmından cinsel bölgemize kadar çeşitli renkte ve anlamlarda çakralar olduğuna innaılmaktadır. Çakra renkleri de anlamlarını andırır bir şekilde belirlidir ve bu şekilde bilinmektedir. Çakralar ve renkleri aşağıda uzun uzun açıklanmış olmakla birlikte herkesin bu bilgilere sahip olması hayat kalitesinin yükselmesi açısından olumlu olacaktır.

Çakralar, enerji üzerine kurulu olduğundan dolayı insanın kendini huzursuz hissetmesi, psikolojik açıdan sağlıklı olmaması gibi durumlar çakraların kapanmasına, dengesiz dönmesine ve uyumu bozmasına neden olur. Tam tersi bir durumda, yoga meditasyon yaparak ve zihni boşaltarak çakraları adeta yağlamış ve düzene sokmuş oluruz. Bu da ruhsal anlamda daha iyi bir enerjiye sahip olmamıza sebep olarak yaşam kalitemizi bir tık daha üst seviyeye taşıyacaktır.

Çakra nedir, nasıl açlılır sorusunun cevabı da bu şekilde ortaya çıkmış olur.

Çakra noktaları omurilik üzerine dizilmiş ve tek tek anlamları bulunan noktalardır.

Çakra sayısı ilk başta yedi olarak biliniyor olsa da sonradan yeni çakralar olduğu iddiası ortaya atılmış ve bu sayının artması sağlanmıştır. Şimdi aşağıda çakraların renkleri ve anlamları ile ilgil olan kısma göz atabilirsiniz.

Çakralar
Çakralar

1. Kök Çakra

Kuyruk sokumu ile kasık arasında yer alan bu çakranın rengi koyu kırmızı olarak bilinmektedir. Tüm yaşam enerjimiz bu çakraya aittir. Burada oluşacak ağırlık ve dengesizlik günlük hayatımızı olumsuz etkileyeceği gibi

Tam tersi durum ise rahatlamamızı sağlamaktadır. Dengeli ve çalışır bir durumdaki Kök Çakra, fiziksel enerji bakımından da yarar sağlamaktadır. Hormon olarak da adrenalin salgıladığından dolayı neredeyse yaşamımız için en önemli çakra olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Devamı

2. Sakral Çakra

Bu çakra da portakal rengi ile sembolleşmiştir. Alt karın bölgesinde bulunan bu çakra tamamı ile cinsel eğilimlidir. Tüm cinsel enerjimiz bu çakrada toplanmış olmakla birlikte tahmin edeceğiniz üzere buradaki çakranın diğer çakralar ile uyum içinde çalışması cinsel anlamda daha enerjik olmamızı sağlayacaktır. Hormon bakımından da yumurtalık hormanları ile ilişki içerisindedir. Devamı

3. Çakra Pankreas (Göbek)

Göbek deliğinde konumlanmış olduğu düşünen bu çakra ise safran sarısı rengindedir. Fiziksel olarak sindirim ve mide odaklıdır. Enerji bakımından ise kişinin özgüvenine doğrudan etki eder. Bu çakra insana dünyada tek olduğunu ve buna göre yaşaması gerektiğini benimsetmektedir. Bu sakranın düzgün çalışması fiziksel açıdan sindirim sisteminizin de sağlıklı olması anlamına gelmektedir. Devamı

4. Çakra Ana (Çekirdek Yıldız)

Altın sarısı rengindedir. Adeta bedenimizin, hayatımızın ve yaşadıklarımızın tam merkezidir. Bu çakra düzgün çalışmadığında sürekli bir utan, güvensizlik vb. duygular hissederiz. Doğru çalıştığında ise hayatımızın tam ortasında parlayan bir güneş gibi bize enerji vermekle kalmayıp tüm işlerimizin doğru şekilde ilerlemesini sağlar.

Zümrüt yeşili, göğüs kafesimizin tam ortasındaki yaşam kaynağımız. Kalp Çakrası. Yaşam ile olan en ince ve tek bağımız. Kaybetme korkumuzun net bir şekilde vuku bulduğu yer olarak da bilinen Kalp çakrası hayat ile olan ince bağımızı ve yaşarken anı yaşayıp bunun değerini bilmemizi aşılar.

Timüs bezinin olduğu yerde bulunur, göğüs kafesimizin üstündedir. Şeftali rengine benzetilir. Gün ağarırken ortaya çıkan rengin tam kendisi de diyebiliriz. Oldukça hassas bir çakradır. Tüm duygusallığımız burada başlar. Kötü niyetimizi engelleme ve bizi iyiye sevketme üzerine çalışır. Bu çakra doğru çalıştığı takdirde hata yapmamız çok zordur. Yapılan hata da iyi niyetten kaynaklı olacaktır.

Lacivert ve zümrüt yeşili bir karışım rengindedir. Üst kalp çakrası ile alt çakralarımız arasında iletişim görevi görmektedir. Bu çakramız bedenimizin ve ruhumuzun uyum içerisinde çalışmasına yardımcı olur. Burada oluşabilecek bir sorun vücudumuzda bir takım dengesizliklerin baş göstermesine de sebep olacaktır. Özetle temel iletişim çakramızdır.

Çene ucunda bulunur. Belki de en güzel reng olma özelliğine sahiptir: Safir Mavisi. İnanç kaynaklıdır, ruhani inancımızı barındır ve buna göre sorgulama kapasitemizi yönlendirir. Duygusallık ve maneviyat burada toplanır.

5. Çakra Boğaz

Turkuaz mavisi rengi ile tüm konuşma yeteneğimizin başladığı ve son bulduğu yerdir. Kendisini iyi ifade eden insanların boğaz çakrası gelişmiştir. Bu çakrasında sorun olmayan kişi ifade sorunu yaşamadığı için oldukça yüksek özgüvenli olur. Devamı

6. Çakra. Üçüncü Göz Çakrası

Gizemlidir. İki gözümüzün arasında bulunup mora kaçan lacivert rengini andırır. İçgörü ve altıncı hissimiz burada barınır. Devamı

Kafa tasının arkasında lacivert renktedir. Vücut dengemizi sağlamamızda ve kulaklarımızın duyu kapasitesini sağlamlaştırmakla görevlidir.

7. Çakra Taç

Başımızın tam tepesinde bulunan bu çakra eflatun ve beyaz renkleri ile simgelenmiştir. Başın göğe eğmesi deyimini andırır. Tam olarak ismini yansıtmaktadır. Başımızın tacı olarak nitelendirmek yanlış olmayacaktır. Tanrının bir parçası olduğumuzu hissettirir ve ruhani açıdan bilgili olmamızı tetikler. İlahi bilgiye ulaşmak için bu çakranın sorunsuz çalışması gerekmektedir. Devamı

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir