1. Anasayfa
  2. Fallar

Cezve Falı Nedir Nasıl Bakılır ve Yorumlanır


0

Cezve falı oldukça eskiye dayanan ve bir o kadar da klasik olan bir fal olmaktadır. Türkiye’yle birlikte tüm İslam ülkelerinde cezve ile bakılan fal oldukça bilinmektedir.

Cezve Falı
Cezve Falı

Cezve falı fincanda kalan kahve telveleri ile bakılan bir faldır. Cezve falı genelde fala bakan kişinin şekilleri benzetmesi ile veya manevi hisleri doğrultusunda bakılır. Manevi hisleri kuvvetli olan kişiler oldukça iyi bakmaktadırlar.

Yapılan kahvenin kişilerin arzu ve isteklerine göre şekerli, orta veya sade olarak yapılmaktadır. Kahve cezvede köpürerek kaynatılır ve fincanlara köpüklü olarak doldurulur. Bakılacak olunan cezve falında yapılan kahvenin telvesi ne az ne de çok olmalıdır. Fal bakılması için yapılan kahvenin telvesinin şekillerin net olarak çıkması için yeterli olması gerekmektedir.

Cezve Falı Nasıl Bakılır

Cezve ile fal bakımı için içilen kahvenin kapatılmadan önce ne çok sulu ne de çok kuru olmaması gerekmektedir. Fincanın dibinde yeterli miktarda sulu kalan kahve niyet tutularak fincan tabağı fincanın ağzına kapatılır ve ters çevrilerek kapatılır.

Soğuyan fincan fal bakacak kişi tarafından yavaşça açılır. Açılan fincana kulp kısmından bakılmaya başlanır. Kulp kısmı olacak veya olmuş olayların en yakın dönemde olduğunu veya olacağını işaret eder. Fincanın dibi ise iç ferahlığını veya sıkıntıyı ifade eder. Cezve falında çıkan şekiller renk açıklığı veya koyuluğuna göre olumlu veya olumsuz olarak yorumların. Bu fala bakan kişinin manevi hisleri kuvvetli iğse şekillerle birlikte hisleri doğrultusunda bakar ve bu bakım çok daha etkilidir.

Cezve Falı
Cezve Falı

Bu fala bakan manevi hisleri güçlü olan kişiler baktıkları fincanı kul kısmından ekvator çizgisiyle ikiye bölerek dört eşit parça olarak yorumlarlar. Saat yönünde cezveye  bakmaya başlanır. Ekvator çizgisinin sağ tarafı pozitif olarak yorumlanır, ekvator çizgisinin sol tarafı negatif olarak yorumlanır, ekvator çizgisinin üst kısmı kısa bir zaman sürecinde gerçekleşecek olan olaylar için yorumlanır ve ekvator çizgisinin alt kısmı ise uzun zaman sonrası için yorumlanır.

Bu fala bakan kişi baktığı kişiyle ilgili manevi hislerini kullanarak arada bir enerji oluşturur. Bu fal bakılırken baktıran kişi falda söylenenlerle ilgili yaşadığı veya yaşayacağı olaylarla çağrışımlar kurarak anlam oluşturur. Cezve falında bakılırken ilk olarak şekillerden benzetmeler söylenir ve daha sonrasında yorumlar katılarak yorumlanır.

Cezve falı bakan fakat herhangi bir manevi hisleri yok ise fala bakarken baktıran kişinin yorumlanan şekillere vereceği tepkiler doğrultusunda çıkan şekillerin yorumlarını gerçekleştirir. Cezve falı içilen her kahve sonrasında her yerde bakılan ve oldukça da yaygın olan bir fal türüdür. Eğlence olarak bakıldığı kadar ciddiye alınarak da bu fal bakılmaktadır.

Bunların yanı sıra kahve falında cezve görmek de birçok kişi tarafından yorumlanabilmektedir. Daima mutluluğa işaret olan bu fal ile birlikte hayallerin gerçekleşeceği ve olumlu bir hayata bakış açısının gelişeceği belirtilir. Ayrıca bu cezvelerin şekillerine göre de bir takım yorumlar yapılabilir. Örneğin bakılan kişinin aşk hayatında olumlu gelişmelerin yaşanacağı ve ilişkinin ömrünün çok uzun olacağı söylenebilir.

Benzer konu olan Kahve Falı Nedir konusuna göz atabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir