1. Anasayfa
  2. Dualar

En Zor Zamanlarınızda Okunacak Dualar


1

En Zor Zamanlarınızda Okunacak Dualar

En Zor Zamanlarınızda Okunacak Dualar
En Zor Zamanlarınızda Okunacak Dualar

En zor zamanlarda okunacak dualar kısa sürede insan hayatının yoluna girmesine ve bu yüzden de birçok konu içerisinde detayların yer almasına yardımcı oluyor.

Bu kadar farklı etkilerin yer almasından ötürü de a dan z ye kadar birçok farklı dua insan hayatına etki ediyor. Bundan ötürü insanlar dualara sığınarak daha farklı olan adımları da kendi hayatları için tercih edebilirler.

İnsan Zor Durumda Hangi Dua Okunur?

İnsan zor durumda hangi dua okunur kısmında La ilahe illallahül’azim-ül-halim la ilahe illallahü Rabbül-Arş-il’azim la ilahe illallahü Rabbüs-semavati ve Rabbül-Erdı Rabbül’Arş-il-kerim duası daha çok ön plana çıkıyor. Bu yüzden de en zor anlarda bu duanın düzenli olarak okunması insan hayatında çok farklı etkilerin göz önüne serilmesine ve bu yüzden de insanların rahat etmesine olanak sunuyor.

Kim Bu Duayı Üzerinde Taşırsa veya Okursa?

Kim bu duayı üzerinde taşırsa veya okursa istediği birçok şey yerini bulur. İnsanlar yaşadıkları en zorlu anları geride bırakmak, muratlarına ermek için sadece Allah’a dualar ile sığınırlar. Bu yüzden de duaları insanın üzerinde taşıması da günümüzde dahi en yaygın olan durumlar arasına yerini almaya devam ediyor.

Kenzül Arş duası esrarı ve hikmetleri ile bilinen konular arasındadır. Bu konuda kim üzerinde taşırsa ya da başının üzerine koyarak uyumayı tercih ederse o kişinin mallarından çalınan ya da evlerinden kaçanlar geri iade edilir. Akan suya okunursa o su durur ya da yanan ateşe okunması durumunda ateş söner. Dağ üzerine okuma durumlarında resmen dağ paramparça olur. Bu yüzden de çok dikkatli olmak gerekir.

Ferahlamak İçin Hangi Sure Okunur?

Ferahlamak için hangi sure okunur kısmında birçok sure ve dua ön planda yer almaya da devam ediyor. İnşirah suresi bu sure ve duaların her zaman en başında gelir. Kelime anlamı olarak da zaten rahatlamak ve ferahlamak anlamlarına geliyor olmasından dolayı her gün düzenli olarak 7 kere okunması da önerilenler arasında yerini alıyor.

İnsanlar her gün düzenli olarak 7 kere bu sureyi okursa da sıkıntıların kısa sürede yok olacağına dair bilgiler yer amaya devam ediyor. Bu konuda gelen rivayetlere bakılacak olduğu zaman her kim 5 vakit namazın ardından İnşirah suresini okursa da hayatı o kadar kolay ve pratik bir hal kazanır.

Sıkıntıdan Kurtulmak İçin Hangi Sureler Okunur?

Sıkıntıdan kurtulmak için hangi sureler okunur kısmı da en çok araştırılan konular arasında yer alır. Genel olarak bakılacak olduğu zaman insanlar en zor anlarında zorlukları geride bırakmak için daha çok içten gelerek dua etmeleri gerekir.

Ne kadar çok dua edilirse her süreç o kadar hızlı bir şekilde geride kalır. Fakat sıkıntılar için okunabilecek duaların ve surelerin başında İnşirah suresi yer alırken bir yandan da Enbiya suresinin 87nci ayeti ön plana çıkıyor. Yukarıda yer alan sureleri insanlar ne kadar zor olan anlarında okursa o kadar çok kısa sürede sıkıntılarını geride bırakabileceklerdir.

Bu yüzden de her bir detaya dikkat ederek hareket etmeleri onların yaşadıkları zorlukları geride bırakmaları için etkili olacaktır. Hal böyle olmasından ötürü de kimse bu konuda sıkıntı yaşamamak istiyorlarsa da daha çok dua ve surelere sığınmayı da tercih etmelidir.

Çok Sıkıntılı Anda Ne Yapmalı?

Çok sıkıntılı anda ne yapmalı kısmı bir hayli merak edilen konular arasında yer alır. Bu konuda Hz. İbn-i Abbas’ın bir söylemine gelince; Bir kimse, sıkıntılı zamanında on defa, Hasbiyallahü lâ ilâhe illâ hüve aleyhi tevekkeltü ve hüve rabbül arşil azîm’i okursa, Allahü teâlâ üzüntüsünü giderir.” Sözleri öne çıkıyor.

Bir insan en zor anlarında ne kadar çok dua eder ya da ne kadar çok zorluk gideren sureleri okumayı tercih ederse işte o kadar rahat edecektir. Bu yüzden de genel olarak bol dua okunmasının tercih edilmesi dikkatleri çekmeye devam ediyor. Allah kulu kendisinden her ne isterse ve içten bir şekilde dua ederse hayırlı olan her şeyi nasip eder. Böyle olmasından ötürü de bol dualar her zaman öne çıkar.

Şahmeran Duası yazımızı da okuyabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. 1 sene önce

    Çok güzel Anydinlatici bir metin olmuş, hocama çok şey borçlu olduğumu itiraf etmeliyim . Sayfasini surekli takip ediyorum . Çok güzel yazıları var . İnanç yönünden daha fazla yakınlaşma oldu bende . Bana verdiği huzuru eklemiyorum Bile . Böyle güzel anlatımlar sayesinde güzel şeyler oluyor . Inancimin kuvvetli olmasi beni daha güçlü yapiyor . Teşekkür ederim sizin gibi dürüst insanlarin hala var olduğunu gösterdiğiniz için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir