1. Anasayfa
 2. Dualar

Evden Çıkarken ve Eve Girerken Okunacak Duaların Faziletleri


0

Evden Çıkarken ve Eve Girerken Okunacak Duaların Faziletleri

Evden çıkarken ve eve girerken okunacak duaların faziletleri birçok farklı olarak yer almasından dolayı insanların en çok araştırdıkları konular arasında yer alır.

Evden çıkarken okunan dualar kişiler eve gelene kadar başlarına gelebilecek her türlü kötü bela ve şerden uzak kalmalarını sağlarken eve girerken okunan dualar da evleri ile beraber korunmalarına yardımcı olur. Bu yüzden de her konuda insanlar dualara sığınmayı birçok konuda tercih eder.

Evden Çıkarken Hangi Dua Okunur?

Evden Çıkarken ve Eve Girerken Okunacak Duaların Faziletleri
Evden Çıkarken ve Eve Girerken Okunacak Duaların Faziletleri

Evden çıkarken hangi dua okunur kısmı kendilerinin her türlü beladan, kötülüklerden uzak tutulmasını isteyen insanların merak ettikleri ve araştırdıkları konular arasında yerini almaya devam ediyor.

Bu alanda birçok farklı dua yerini alsa bile en öne çıkan dua olarak da; “Bismillâhi tevekkeltü ‘alellâhi ve lâ havle ve lâ kuvvete illa billah.” Anlamı; “Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla. Allah’a güvendim. Kuvvet ve kudret O’ndandır, yüce ve büyük O’dur.” Olarak yer alıyor.

Birçok dua içten bir şekilde edildiği zaman insanların başlarına gelebilecek ya da gelmesinden korkulan her ne varsa kısa sürede ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Bu yüzden de insanlar en içten gelen duygular ile rahat bir şekilde sığınmaları tercih edebilirler. Tabi ki bunun için içten bir şekilde edilen dualar her zaman önemli bir konumdadır.

Koruyucu Dualar Nelerdir?

Koruyucu dualar nelerdir kısmı son zamanların en çok araştırılan konuları arasında yer almaya da devam ediyor. İnsanlar yaşadıkları zorlu anlarda kötü gözlerden insanların hasedinden gibi birçok konudan ötürü korunmak ve Allah’a sığınmak isterler.

Bu noktada edilebilecek birçok dua vardır. Fakat genel olarak en çok okunan duaya bakılacak olduğu zaman; Allahümme ente rabbi la ilahe illa ente aleyke tevekkeltü ve ente rabb’ül-arş’il-azim, maşallahü kane ve ma lem yeşe lem yekün ve la havle ve la kuvvete illa billah’il Aliyy’il Azim. Duası öne çıkar.

Herkes en korktukları anlarda da yeni bir işe girecekleri zaman da insanlardan, kötü gözler gibi birçok konudan korunmak istedikleri zaman yukarıda yer alan duayı edebilirler. Bu dua sayesinde insanların başlarına ne kadar kötü şeyler getirilmek istenirse istensin pek de başarılı olunamaz. Bu yüzden de günümüzde de hala en çok okunan dualar arasında yerini alır. Her ne kadar insanlar daha çok sığınmak için okusalar bile birçok noktada okuyarak kendilerine en iyi koruyucu kalkan görevinde olan dualar ile korunabilirler.

Peygamber Efendimiz Evden Çıkarken Hangi Duayı Okurdu?

Peygamber efendimiz evden çıkarken hangi duayı okurdu kısmı da en çok merak edilen konular arasında yer almaya devam ediyor. Evden çıkarken okunacak dualara bakılacak olduğu zaman;

 1. “Allah’ın adıyla (çıkarım). Allah’a tevekkül ettim. Güç ve kuvvet, ancak Allah’ındır.”
 2. “Allahım! (Hidâyetten) sapmaktan veya (başkası tarafından) saptırılmaktan, hata etmekten veya (başkası tarafından) hataya düşürülmek-ten, zulmetmekten veya (başkası tarafından) zulme uğramaktan, câhiller gibi hareket etmekten veya (başkasının bana) câhillere davrandığı gibi davranma-sından sana sığınırım.” Dualarını okuyarak evden çıkardı.

Allah’a Şükür Duası Nasıl Yapılır?

Allah’a şükür duası nasıl yapılır bir hayli merak edilen dini konular arasında yerini almaya da devam ediyor. İlk olarak şükür duasında bulunmak için kulları içlerinden gelen her şeyi eda etmek için 2 rekat şükür namazı kılar. Namaz kılmak için ilk olarak abdest alınır ve aşağıda yer alan adımlar takip edilerek namaz kılınarak şükür duaları edilir.

 1. İlk rekata geçmeden önce niyet edilir ve şükür namazı kılınacağı söylenir.
 2. Niyet ardından Allahu Ekber denir ve tekbir alınarak namaza geçilir.
 3. İlk rekat sırasında Sübhaneke okunur ve besmele çekilere Fatiha ile Kafirun suresi okunur.
 4. Rükuya gidilir.
 5. Secdeye iki kere gidilir.
 6. Ayağa kalkılır.
 7. İkinci rekat sırasında Fatiha suresi ve zamlı sure okunur.
 8. Rükuya gidilir.
 9. Secdeye iki kere gidilir.
 10. Ettahhiyattü, Salli Barik ve Rabbena duaları okunur.
 11. Selam verilir.
 12. Tesbih çekilir.
 13. Ardından şükür namazı ne için kılındıysa Allah’a bu konuda tüm içten gelen dualar edilir.

Kader Falı yazımızı da okuyabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir