2

Fal Baktırmak Günah mı

Çokça tartışılan Fal Baktırmak Günah mı sorusuna uygun yanıtlar arıyor ve bu cevapları sizlerle paylaşıyoruz.

Eğlence Niyetiyle Fal Baktırmak Günah Mı

Kahve falına eğlence olarak dahi bakılsa veya baktırılsa günah sayılmaktadır. “İçki, kumar, putlar ve fallar tamamen şeytanın işinden olan murdar şeylerdir. O halde bunlardan kaçının.” Olarak buyrulmuştur.

“Gaybın anahtarları sadece ve sadece Allah’ın yanındadır. Başkası hiçbir şekilde onu bilemez.” Peygamber Efendimiz ( a.s.m. )  “Her kim bir falcıya giderek ona bir şey sorarsa o kişinin kırk gecelik namazı kabul olmaz” buyurmuştur.

Tüm hurafelerle birlikte her türlü kehanetleri yasaklayan Resul-i Ekrem Efendimiz kâhinleri dinleyerek tasdik edilmesini de yasaklamıştır. Büyük İslam âlimleri kâhinlere gidilmesinin ve onların söylediklerine inanılmasının kişinin imanına zarar vereceğini buyurmuşlardır.

Fal Baktırmak Günah mı?
Fal Baktırmak Günah mı

Çünkü kâhinlerin söylediklerinin çoğu uydurma ve yalan olmaktadır. Kahinlere inanarak kanan kişiler geleceğini kahinlerin söylediklerine göre düzenlerse boş ümitlere kapılarak hayal ve düşüncelerini gereksiz şeylerle dolduracaklardır yada söylenilen kötü haberler nedeniyle ümitsizliğe ve karamsarlığa düşeceklerdir. Bu fal baktıran kişinin manevi hayatına ve hatta aile hayatına dahi çok büyük zararlar verecektir.

Eğlence niyetiyle dahi olsa fala baktırmak veya bakmak da kesinlikle uygun değildir. Fal yasak bir davranıştır ve haram kılınmıştır. Haram olan bir hükmün şakası dahi helal olmaz. Bu nedenle eğlence dahi olsa falcıların söylediklerine ve fala inanmak caiz değildir.

Fal baktırmak günah mı sorusuna, günümüzde her kenarda, köşede ve neredeyse her mahallede çeşitli isimler altında kendilerine masum ve modern unvanlar takarak mesleklerini yapan had ve hesaba gelmeyen falcılar bulunmaktadır. Falcılık kadar insan merakını ve insan duygularını istismar eden bir başka yol olmamaktadır.

Bu konuyu Peygamber Efendimiz (a.s.m.) tek bir cümleyle ifade etmiş: ‘Kâhinler kesinlikle bir şey değildirler.’  Yani geleceği okuduklarını iddia edenlerin sözleri boştur, bir değerleri ve bir anlamları yoktur. Tam bir inanç noktasından bakıldığında fala baktırmak ve fala inanmak o kadar batıl ve de tehlikelidir ki, Allah korusun kişiyi imandan dahi çıkarabilir.

Hadislere Göre Fal Baktırmak

Fal baktırma konusunda birçok hadislerde Peygamber Efendimiz (a.s.m.), fal ve de benzeri işlemlere ve sonuçlarına inananların ‘Muhammed’e indirileni inkâr etmiş sayılacağını, bu kişilerin cennete giremeyeceklerini ve inanmayıp da bu işi yapanların namazlarının kırk gün boyunca kabul olmayacağını’ haber vermiştir.

Bu hadisler fal baktıran ve bakan kişilere kesin bir tehlikeyi bildirmektedir. Kişinin dininde diyanetinde, abdestinde ve namazında olarak fala ve falcılara itibar ederek onların kapılarını aşındırması ne kadar acı ve üzücü bir durumdur.

Falcılar genellikle gayb ve gelecekle ilgili olarak baktıran kişilerin karakterleri ve beklentileri doğrultusunda ahkâm kesmeye çalışırlar. Oysa ki geleceğin sahibi sadece ve sadece yüce Allah’tır. Geleceği sadece ve sadece yüce Allah bilir.

Kur’an bu konuda der ki: Gaybın anahtarları sadece Allah’ın yanındadır. Başkası onu asla bilemez.

De ki: Allah’tan başkası ne göklerde, ne de yerde hiç bir kimse gaybı bilemez.

‘De ki: Ben size Allah’ın hazineleri benim yanımdadır ya da ‘Ben gaybı bilirim’ demiyorum. Ben ancak bana vahyolunana uyarım.

Cebrail Aleyhissellem’in ‘Kıyamet ne zaman kopacaktır?’ sorusuna Peygamber Efendimiz:

‘Bu konuda sorulan, sorandan daha bilgili değildir’ diye cevap vererek en büyük gelecek olan kıyamet hakkında bu kadar net olan bir cevap vermiştir.

Benzer konu olan İskambil Falı konusuna göz atabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

  1. Cok merak ettiğim bi konu hakkında merak ettiğim şeyleri öğrendim mteşekkürler

  2. 3 sene önce

    Bu konu hakkında bilgi edinmek istiyorum beni bilgilendirdiniz güzel bir makale olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir