1. Anasayfa
  2. Dualar

Günlük Hayatınızda Dua Etmeye Zaman Ayırıyor musunuz?


0

Günlük Hayatınızda Dua Etmeye Zaman Ayırıyor musunuz?

Günlük Hayatınızda Dua Etmeye Zaman Ayırıyor musunuz?
Günlük Hayatınızda Dua Etmeye Zaman Ayırıyor musunuz?

Günlük hayatınızda dua etmeye zaman ayırmıyor musunuz sorusu sorulduğu zaman bazı kişiler bu sorunun yanıtına evet diyor. Ancak bazı insanlar Allah’a dua etmek ve Ona yakın olmak adına yeterince zaman ayırmıyorlar. Aslında dua etmenin insanlara pek çok açıdan önemli faydaları bulunuyor.

Özellikle de İslam dininde dua etmenin önemi ayetler içerisinde de net bir biçimde vurgulanıyor. Bu nedenle de insanların gündelik hayatlarında kesinlikle Allah’a dua etmek adına zaman ayırmaları gerekiyor.

Dünya hayatı kadar ahiret hayatı da İslam dinine mensup olan kişiler için önem taşıyor. Dua etmek de aslında insanların Allah ile aralarındaki iletişim bağının daha kuvvetli hale gelmesini sağlıyor. Bu nedenle de insanların kesinlikle gündelik hayatlarında dua etmeleri gerekiyor.

 Dua Etmenin Önemi Nedir?

Dua etmenin önemi İslam dini içerisinde ciddi şekilde vurgulanıyor. Yüce Allah, kullarının kendisine dua etmesini istiyor. Bu durum İslam dinin kutsal kitabı olan Kur’an – ı Keri kitabı içerisine de net bir biçimde vurgulanıyor. İnsanlar dua ettikleri anda Allah’ın yüceliğini de dile getiriyorlar.

Her ne isterlerse istesinler Allah’tan istedikleri zaman aslında O’nun her şeye gücü yeten ve sonsuz kudret sahibi olduğunu kendilerine hatırlatıyorlar. Bu nedenle de insanların Allah’a dua etmeleri oldukça büyük bir önem taşıyor.

İnsanlar için dua etmek pek çok açıdan fayda sağlıyor. Özellikle de manevi açıdan kendilerini daha iyi hissetmek ve Allah ile aralarında daha sıkı bir bağ kurmak isteyen insanlar, bunun için Allah’a sürekli olarak dua ediyorlar. Böylelikle de Allah ile daha yakın hissederek hem daha huzurlu hem de daha mutlu oluyorlar.

Duanın Gücü Ne Demektir?

Dua etmenin gücü aslında kelimelerle tarif edilemeyecek kadar büyük bir etkiye sahip durumda. İnsanlar duanın gücü ile birlikte ölümlerden dahi dönebiliyorlar. Yüce Allah’ımız bizlerin dualarını kabul ettiği vakit en olmayacak olan şeyler bile gerçekleşebiliyor. Burada da tam olarak devreye giren şey duanın gücü oluyor. Hem kulların Allah ile iletişim kurmasına yardımcı olan bir araç hem de ibadet olması nedeni ile dua etmenin yeri ve önemi tarif edilemeyecek kadar büyük oluyor.

İnsanlar Allah’a dua ettikleri zaman kendilerini daha iyi ve koruma altında hissediyorlar. Kainatta sonsuz güç sahibi olan yüce Allah, kendisine dua edilmesini istiyor. Özellikle de edilen dualar esnasında bir şeylerin Allah’tan istenmesi dikkat çekiyor. Bizler kul olarak Allah’ın izni üzerine yaşarken, yeryüzünde her ne istersek isteyelim o da Allah’ın izni ile gerçekleşiyor ya da gerçekleşmiyor.

Tüm bu durumlar dikkate alındığı zaman insanların gündelik hayatlarında muhakkak dua için zaman ayırmaları gerekiyor. Bir şey yapmadan ya da olması için çabalamadan bile Allah’ın izninin istenmesi son derecede önem taşıyor. Bunun için de insanlar ne isterlerse istesin Allah’tan istedikleri zaman bu durum daha faziletli hale geliyor.

Dua Etmek İnsana Ne Kazandırır?

İnsanlar için dua etmenin faydaları da saymakla bitmiyor. İnsanlar özellikle de dua ettikleri zaman kendilerini manevi açıdan çok daha güçlü ve iyi hissediyorlar. Bu nedenle de insanların hayatlarında kesinlikle dua etmeleri gerektiriyor. Duaların insanlara kazandırdıklarından bazıları ise şu şekilde sıralanıyor;

  • Allah ile daha güçlü bir bağ oluşturmak,
  • Kendilerini daha iyi ve huzurlu hissetmek,
  • Her ne olacaksa olsun Allah’tan isteyerek Allah’ın iznini istemez ve kendilerinden razı olmasını sağlamak,
  • Duaları kabul olduğu zaman mutlu olmak ya da gerçekleşmediğinde altındaki hayırsızlığı gördüklerinde şükretmek,
  • Ahiret hayatını güzelleştirmek…

Tüm bunlar ve çok daha fazlası için insanların gündelik hayatlarında muhakkak dua etmeleri gerekiyor. Böylelikle de ettikleri dualar ile birlikte Allah’a kendilerini daha yakın hissedebiliyorlar.

Dua Hakkında Kur’an – Kerim İçerisinde Yer Alan Ayetler

Duayla ilgili ayetler de pek çok kişi tarafından araştırılıyor. İslam dininin kutsal kitabı olan Kur’an – ı Kerim içerisinde dua ile ilgili ayetler bulunuyor. Bu ayetler içerisinde dua etmenin öneminden de net bir biçimde bahsediliyor. Kur’an içerisinde Allah’ın kullarından dua etmesini istediği ayetler ile birlikte net bir şekilde açıklanıyor. Farklı ayetler içerisinde dua kavramından bahsedilerek, insanların aslında duanın ne kadar önemli olduğunu kavramaları sağlanıyor.

Şans Duası yazımızı da okuyabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir