1. Anasayfa
 2. Dualar

Günlük Okunması Gereken Duaların Faziletleri


0

Günlük Okunması Gereken Duaların Faziletleri

Günlük Okunması Gereken Duaların Faziletleri
Günlük Okunması Gereken Duaların Faziletleri

Günlük okunması gereken duaların faziletleri gerçekten de bir hayli önemlidir. İnsanlar günlük hayatları içerisinde her gün Allah’a dua ederek O’nun isimlerini zikir ettikleri zaman oldukça iyi sevap kazanırlar. Aynı zamanda kendilerini Allah’a daha yakın hissederler.

Bu nedenle de insanların aksatmadan her gün Allah’a dua etmeleri gerekir. Aksatmadan her gün dua eden ve Allah’ı anan kimseleri kendilerini gündelik hayatlarında çok daha iyi ve huzurlu hissederler. Allah, kullarının O’nu zikretmesini ve O’na dua etmelerini ister. Bu nedenle de insanların Allah’ı unutmamaları ve sürekli olarak kendilerine hatırlatmaları gerekir.

Özellikle de her gününde dua eden kimselerin işleri daha rast gider. Dualar ve zikirler aynı zamanda insanları hayatlarına kazalardan ve belalardan da esirger. Bu nedenle de insanların aksatmadan her gün Allah’a dua etmeleri ve O’nu zikretmeleri son derecede önem taşır.

Her Gün Okunması Gereken Sureler Nelerdir?

Her gün okunması gereken sureler de insanların gün içerisinde kendilerini çok daha iyi hissetmelerini sağlar. Özellikle de Allah’ı anarak ve sure okuyarak kazalardan ve belalardan da korunabilirler.

Özellikle de belirli surelerin her gün aksatılmadan okunması, insanların daha huzurlu ve refah bir hayat yaşamalarına neden olur. İnsanlar bu sureleri okumalarının ardından dua da ettikleri zaman Allah’ın izni ile işleri her zaman için rast gider.

İnsanlar her gün okunacak dualar ile birlikte bir nevi Allah’a isteklerini de arz ederler. Allah, kullarının her zaman kendisini hatırlamalarını ister. Bu nedenle de insanların gün içerisinde belirli sureleri okumaları ve Allah’a dua etmeleri gerçekten de oldukça büyük önem taşır. Kesinlikle her gün okunması gereken sureler ise şu şekildedir;

 • Ayetel Kürsi
 • Fatiha
 • Vakıa
 • Bakara
 • Nas
 • Felak
 • İhlas
 • Kafirun
 • İnşirah
 • Fetih
 • Maun

İnsanlar gündelik hayatlarına bu surelerin tamamını her gün okuyamasalar bile en azından birkaç tanesini okumaları önem taşır. Böylelikle de Allah’ı zikrederek ve O’nun isteklerini yerine getirerek dualarının da tesir gücünün daha yüksek olmasını sağlarlar. Allah’ın da izni ile birlikte gündelik hayatlarının çok daha rahat ve huzur içerisinde geçmesini sağlayabilirler.

En Büyük Zikir Hangisidir?

Allah’ı zikretmek insanların yapması gereken en önemli şeylerden bir tanesidir. Bu nedenle de pek çok kişi en büyük zikir konusunu merak eder.

Bu konu hakkında Peygamber efendimizin bir hadisi bulunur. Hz. Muhammed (s.a.v) bu hadisinde en büyük zikri dile getiriyor. Bu zikrin ise “La ilahe illallah” olduğunu belirtiyor. Bununla da kalmayarak en faziletli duayı da ümmetlerine belirtiyor. Peygamberimizin hadisine göre en faziletli dua ise “el-Hamdülillah” olarak geçiyor.

İnsanlar özellikle de Allah’ı hoşnut etmek istedikleri için en faziletli zikrin hangisi olduğunu merak ediyorlar. Gündelik hayatta insanların devamlı olarak Allah’ı zikretmeleri gerekiyor. Böyle durumlarda insanlar Allah’ı farklı şekillerde zikrederken özellikle de “La ilahe illallah” dedikleri zaman bu zikirlerinin daha faziletli hale gelmesini sağlıyorlar.

Allah’a Şükür Duası Nasıl Yapılır?

Allah’a şükür duası kesinlikle her Müslümanın hayatında yapmaları gereken bir duadır. İnsanlar ne kadar çok Allah’a şükür ederler ise bu durum Allah’ın hoşnut olmasını sağlar. Özellikle de insanların dua etmekten çok Allah’a şükür etmeleri gerekir. Bunun için de şükür duasını yapan kişiler Allah’ın da izni ile birlikte O’nun rızasını alabilir.

Allah ile bağlarının daha güçlü ve sağlam olmasını isteyen kişilerin O’na şükür etmeleri ve minnetlerini dile getirmeleri gerekir. Bunun için de yapılabilecek en iyi şey Allah’a şükürlerini en iyi şekilde yapmaktır. Böyle durumlarda insanlar Allah’a şükür duası yaparak durumlarını arz edebiliyorlar. Şükür duası ise şu şekilde yapılıyor;

 • Abdest almak,
 • 2 rekat şükür namazı kılmak,
 • Tespih çekerek Allah’ı zikretmek,
 • Allah’a olan minnet ve şükür duygularını dile getirmek.

Güne Hangi Dua ile Başlamak Gerekir?

Güne hangi duayla başlanmalı sorusu da pek çok kişi tarafından merak edilen konular arasında yer alıyor. Bunun için insanların güne başlamadan önce sabah saatlerinde güne başlama duası etmeleri gerekiyor. Bunun için farklı dualar bulunsa da insanlar tamamen içlerinden geldiği gibi Allah’a olan isteklerini dile getirebiliyorlar. Böylelikle de güne daha bereketli başlayabiliyorlar.

Şeker Falı yazımızı da okuyabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir