1. Anasayfa
  2. Vefk

Havas İlmi Nedir?


0

Havas İlmi Nedir?

Havas İlmi Nedir?
Havas İlmi Nedir?

İslamiyet ile ilgili ve bilgi sahibi olan kişilerden sıklıkla “havas ilmi” kelime öbeğini duymuşsunuzdur. Tabii ki herkesin bu konuda bilgisi olmayabilir. Öyleyse, havas ilmi nedir? Kimler bu ilme vakıftır?

Havas ilmi, İslam ansiklopedilerinde yer almakta olan bir terimdir. Havas ilmi, kelime olarak has ve hassa kelimelerinden türetilmiştir. Nesneler ve tabiat için kullanılan bu kelime öbeği, insan için kullanıldığında ise seçkin, sıra dışı kişi anlamına gelmektedir. Nesnelerin gizli yanlarını tanıma ile ilgili olan ve bu yanlarından yararlanmayı amaçlayan bilgi dalına, havas ilmi denir. “Havas ilmi hangi gizli güçlere kadirdir ve bu ilim caiz midir?” sorularının cevaplarını yazımızın devamında detaylı bir şekilde okuyabilirsiniz.

Havas İlmi ile Beyinleri Okumak Mümkün mü?

Havas ilmi ile ilgili akıllara takılan sorulardan biri, bu ilim ile beyinleri okumanın mümkün olup olmadığıdır. Havas ilmi ile bir başkasının düşüncesini tahmin etmek mümkündür. Bu yöntem, son derece etkili olmasının yanı sıra çok eski zamanlardan bu yana da kullanılmaktadır.

Havas ilmi, mucizevi süreçler içeren bir ilimdir. Orta Çağ’dan bu yana inanışlar arasında yer almıştır. Çeşitli alimlere ait öğretilerde de yer almaktadır. Havas ilmine vakıf olmuş bir alim, karşısındaki kişinin düşüncelerini tahmin ederek onun iyi niyetli mi yoksa kötü niyetli mi olduğunu bilebilir. Havas ilmi bilgileri, bu nedenle sadece temiz kalpli insanlara aktarılmalıdır. Bu ilmin kötüye kullanımı tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir.

Havas İlmi Tehlikeleri

Havas ilmi duaları, diğer dünya ile temas kurabilme noktasında son derece etkilidir. Bazı durumlarda yapılan havas uygulamaları, hayata müdahale halini alabilir. Bu gibi durumlarda akıllara, “Havas ilmi büyü müdür?” sorusu gelmektedir. Evet, bu noktada havas ilmi büyü durumunu almaktadır ve tehlike yaratır. Bu nedenle bu ilim söz konusu olduğunda hayata müdahale durumu varsa İslami açıdan caiz olmayacaktır. Çünkü büyü yaptırmak, İslamiyet’te günah sayılmaktadır.

Havas ilmine vakıf olan kişi büyük bir gücün de sahibidir. Bu gücün altından kalkabilecek kişilere, havas ilmin aktarılması en doğrusudur. İlime başlamak isteyenlerin uyması gereken şartlar şunlardır:

  • İnançlı olması ve şüphe etmemesi
  • İlim yolunda kararlı olması
  • Sabırlı olması

Bu şartlara uyan kişiler, havas ilminin gücü altında ezilmeyecek alimlerdir.

Havas İlmi ile Uğraşanlar

Havas İlmi Nedir?
Havas İlmi Nedir?

Havas ilmi ile uğraşanlara seçkin kişiler denmektedir. Bu ilim, İslam Alimleri tarafından keşfedilmiştir. Havas ilmi kapsamından yapılan çalışmalar, Allah tarafından yaratılan varlıkların mutlak bir hikmeti olduğu üzerinedir. Buradan başlayarak araştırmalar yapmak ve ilahi sırları keşif üzerine kuruludur.

Havas ilminin araştırma konusu içerisinde doğada bulunan cansız ve canlı tüm varlıklar yer almaktadır. Bu ilme göre, her canlının kendine özgü özellikleri ve içinde bulundurduğu gizli bir güç vardır. Her varlık özünde farklı farklı bileşenlerden oluşarak meydana gelmektedir. Havas ilmi ile ilgilenen kişiler bu bileşenleri ve gizli kalmış özellikleri keşfetmeye çalışırlar. Havas ilmi ile uğraşanlar, herkes tarafından bilinen ve görünen özellikler ile uğraşmazlar.

Havas İlmi Caiz mi?

İslam dini açısından bakıldığında, havas ilminin uygulanmasında bir sakınca olmadığı görülmektedir. Havas ilmi öğrenmek, yaşama yön vermek ve öğrenmek adına yapılacak hayırlı bir eylem olacaktır.

Havas ilminin caiz olup olmadığı, birçok insan tarafından merak edilmektedir. Havas ilminde uygulanan tekniklerin bir kısmı İslam dininde uygun görülmekte ancak bazıları hoş karşılanmamaktadır. Yani havas ilmi uygulanırken uyulması gereken bazı usul ve şartlar bulunmaktadır. Bu usul ve şartlara uyulduğu takdirde İslamiyet, havas ilmini caiz görmektedir.

Havas ilminin kötü niyetli kullanımı ise dinen uygun görülmemektedir. Havas ilmi uygulaması, iyi giden bir hayatı kötü yönde etkilemişse, bu uygulama caiz değildir. Havas ilmi, özü gereği iyi bir niyet ve temiz kalp ile yapılmalıdır.

1 Günde Bağlama Büyüsü Nasıl Yapılır? yazımızı da okuyabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir