1. Anasayfa
  2. Tılsım

Kabala Bilekliği


0

Kabala Bilekliği Nedir

Kabala Bilekliği
Kabala Bilekliği

Çok eski zamanlardan beri kullanılan Kabala bilekliğinin yapılan araştırmalarda çok farklı bilgilere yer verdiğini söyleyebiliriz.

Kabalistlerin eski dönemlerden bu yana taktıkları ve Kudüs’te Ağlama Duvarı’na gidenlere bağış karşılığında takılan ve günümüze kadar gelen ve hatta moda akımına dönüşen kabala yüzyıllardır insanlara umut vermektedir.

Bileklik özellikle kırmızı yün iplikten yapılarak sol kola takılmaktadır. Kırmızı ipin kökü ise Hollywood’un Yahudi mistik öğretisi olan Kabala’yı keşfettiği 1984 yılından çok daha eskilere yani beş bin yıl kadar öncesine dayanmaktadır.

Yapılan araştırmalarda Kabala, Alaha ya da Tora’da kırmızı iple ilgili olarak yazılı bir belge bulunmamaktadır. Kabaka bilekliğinin Kabalistler tarafından başlatıldığı bilinmektedir. Kabalistler Kutsal Rahel’in ilahi gücünün kabala bilekliğini takanları koruduğu, nazardan, hastalıklardan ve negatif enerjiyi uzak tutması için kırmızı ipi sol bileğe bir dua eşliğinde yedi kere düğümlenerek takılır. Bileğe takılan bu ip herhangi bir ip olmamaktadır.

Kabala bilekliği
Kabala bilekliği

Kutsal Rahel’in Betlehem’de yol kenarında bulunan mezarının çevresine yedi kere sarılmış olan kırmızı yün bir iptir. Oldukça fazla miktarlarda mezarın çevresine yedi kere dolanan ipler daha sonradan bilek boyunda kesilerek ve paketlenerek tüm dünyaya dağıtılmaktadır.

Kabala bilekliği manevi dünyayı keşfetmek için sadece bir araçtır. Dünyayı keşfetmek için fizik, kimya ve biyoloji bilimleri kullanılır. Doğal bilimler ise sadece beş duyumuzla algılamış olduğumuz fiziksel dünyayı çalışır. İçerisinde bulunduğumuz dünyayı tam olarak anlamak için duyularımızın algılayamadığı gizli âlemi keşif için bir araca ihtiyaç vardır.

Kabala bilekliği
Kabala bilekliği

Kabala Bilgeliğine göre realite iki güçten ya da nitelikten oluşmaktadır. Almak ve  ihsan etmek arzuları. İhsan etmek arzusu verme istediği için alma arzusu yaratır ve bu sebepten dolayı yaygın olarak kullanılan adı ‘Yaratan’dır. Bu sebepten tüm yaratılış alma arzusunun tezahürleridir.

Kabalayı realitenin iki temel gücüyle yani almak ve ihsan etmek olarak faydamıza kullanabiliriz. Kabala insanlara sadece yaratılışın tasarımını değil aynı zamanda realitenin her şeye gücünün yettiğini ve her şeyi bilen başlangıçta bulunan tasarlayanı gibi nasıl tasarlayanlar olunabilineceğini de öğretir.

Kabala bilekliği
Kabala bilekliği

Binlerce yıllık olan külliyata göre bilekliği olan kırmızı ip sol bileğe 7 düğüm atılarak bağlanır. Kabala bilekliğini bağlayan kişi Aşer Yatsar duasını okur ve bir dilekte bulunur.

Bilekliği olan kırmızı İpin sol kola yedi düğümle bağlanmasının anlamı. Haftanın yedinci günü olan Şubat günü, dünyanın yedi günde yaratılmış olması, Hz. Süleyman’ın Kudüs’teki Yedi Kollu Şamdanı. Sol bileğe bağlanmasının anlamı ise kalbe en yakın taraf olmasındandır.

Benzer konu olan Kabala Öğretisi konusuna göz atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir