0

Kâğıt Falı Çeşitleri Nelerdir?

Kağıt falları nasıl bakılır, iskambil falı mı yoksa tarot falı mı daha kesin sonuç verir? Tüm kağıt falı bakımları, teknikleri ve amaçlarını bu yazıda bulabilirsin

Kâğıt Falları
Kâğıt Falları

Kartomani adıyla da bilinen iskambil falı da, dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de en yaygın bakımlardan biridir.

Başlıca kâğıt falları çeşitleri ise; piramit falı, çingene falı ve muhabbet falıdır. Her bakım türünün kendi arasında farklı teknikleri ve yorumları bulunurken, bakım yapılan kişiye göre geçmiş zaman yerine şimdiki zaman ve gelecek hakkında görüş bildirilir.

Tüm Kağıt Falları Bakma Teknikleri

Tarot, İ.A.O (tanrının isimlerinden biri) ve H.R.U (Harut ya da Morus isimli melekleri ifade eder) üzerine dua geleneğine uygun olarak açılmaya başlanır. Basit, 15’li, Küçük Haç, 36’lı, At Nalı ve Eski Kelt metotları ile açılan tarot falında bir yıl sonra ve güneş sistemi açılımları ile yorumlanmaya başlanır.

Kâğıt falları bakmak için, basit metotta signifikatör seçiminden sonra deste karıştırılır, okuyucu iki kart seçer, ilkini sağına koyarak konuyu özetler, ikinci kart ise olası sonucu verir.

15’li metot kartların beşerli dizilmesi ile yorumlanır. Yoruma başlanırken son karttan başlanır. 36’lı metotta ise ilk açılan yedili kartın yanına signifikatör konulur, diğer kartlar yedişerli açılmaya devam eder. Küçük Haç bakımında ise seçilmiş olan dört kart aşağı, yukarı, sağa ve sola sıralamasına uygun olarak dizilir. V harfi dizilimi yapılan At Nalı bakımı ise altı kart seçimi ile yapılırken, yoruma ilk karttan başlanır. Eski Kelt tekniğinde ise ilk kart yorumunun üstüne ikinci kart açılır, bunu üçüncü, dördüncü şeklinde onuncu karta kadar bakım yapılır. En sonunda genel yorum okuyucu tarafından açıklanır.

medyum yasin 728x90 1

Kağıt falı bakma teknikleri arasında iskambil kâğıtları ile bakılan piramit falı elli ikilik destenin tamamının açılması ile gerçekleşir. En tepeden başlayarak piramit şeklinde dizilen kartlar da daha sonra kişinin niyetine göre beş kart seçmesi istenir. Okuyucu, seçilen kartlara göre kişi hakkında gelecekte gördüklerini aktarır.

Çingene falında deste ikiye bölünür ve kartlar görünecek şekilde masaya konur. Üstte bulunan iki açık kart belirleyici kartlardır. Her seferinde ikili açılmaya devam edilen bu yöntemde eğer ilk çıkan iki kâğıt kupa ası ve kupa dokuzu birlikte çıkarsa falınız mükemmel demektir, devam etmeye gerek yoktur. Ayrıca maça ası ve maça dokuzlusu çıkarsa bu kötü bir haberdir ve devam edilmemesi daha sağlıklıdır.

Kâğıt Falı Amaçları

Aynadan suya, el falından kemik falına kadar pek çok çeşidi olan fal bakımlarında tek kart tarot bir kehanet halkası oluştururken, iskambil fallarında ise daha sofistike bir anlatım gözlemlenir, hatta daha sadeleştirilmiş ancak buna karşın daha net ifadeler yüklenmiş kartların anlamlarının buluşmasını negatif ya da pozitif bakışa göre değerlendirilmesine olanak verir. Bakım sırasında amaç ise doğrudan değil, dolaylı ve gelişmelerin takibi ile olası yaşanacakların bir çizgi üzerinde gibi sırasıyla aktarılmasıdır. Fal bakımı sırasında örneğin sinek yedili çıkmış ise bu kart mahkemeyi sembolize eder ve falın gidişatına göre olumlu ya da olumsuz olacağı yönünde ışık verir. Aynı durum tarot kartları içinde geçerlidir, ancak tarotta kişinin mahkeme olan ilişkisi yan unsurlar ve sebeplerin de değerlendirmeye alınmasını sağlar. Olumlu ya da olumsuzluğu dışında tek bir kart ile daha çok şey ifade edilebilir. Kâğıt falları bu şekilde bakılır. Kağıt falı baktırmak için Doğru Medyum ile iletişime geçebilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir