0

Kalp çakrası/Çakralar

 2.çakra gibi Çakralar Hindu yogalarının ve daha pek çok uzak doğu inançlarında sözü edilen, kişinin temel yaşam enerjisini yakından etkileyen enerji merkezleridir.

Kalp çakrası
Kalp çakrası

Çakralar Hindu yogalarının ve daha pek çok uzak doğu inançlarında sözü edilen, kişinin temel yaşam enerjisini yakından etkileyen enerji merkezleridir. Bu enerji merkezleri insanın bedeninin farklı yerlerinde daire şeklinde konuşlandırılmaktadır. Bu nedenle “çakra” adını almıştır.

Beyinden, kuyruk sokumuna kadar yedi farklı temel ve önemli çakralar vardır. Bu çakralar kişinin hayat enerjisini belirleyen ve dolayısıyla kişinin hayatına da yön veren enerji daireleridir.

Bu enerji daireler esasında ruh enerjisini oluşturur fakat diğer çakraları yakından etkilemesi ve sürekli etkileşim halinde olmasıyla kalp çakrasının en önemli çakralardan birisi olduğu söylenir.

Kalp Çakrası Nedir

Kalp çakrası kişinin sahip olduğu temel çakralardan birisidir ve dördüncü sıradadır. Bu çakranın bulunduğu yer isevücudun tam olarak kalp bölgesine yakın bir yerindedir. Burada bir daire olarak resmedilir.

Bu çakra konum olarak negatif ve pozitif arasında bulunur. Çünkü beyin merkezinden başlayan güç pozitifi temsil ederken, kuyruk sokumunda sonlanan daire ise negatifi temsil eder.

Kalp çakrası, bir diğer ifadeyle kalp dairesi ise tam olarak kalp bölgesinde bulunduğundan temel ana çakralar arasında orta sıradadır ve tüm diğer çakralarla sürekli olarak etkileşim halindedir. Bu nedenle çoğu zaman kalbin son derece önemli bir çakra olduğu vurgulanır. Hatta şimdiye kadar çakralar arasında en çok üzerinde durulan çakralardan birisi kalp çakrasıdır.

Kalp çakra kişinin duygusal enerji akışını kontrol edebilmesinin temelini oluşturur. Kimi zaman duygu yüklü olan durumunu dengeleyebilirken, kimi zaman ise normal seviyeye getirmektedir. Bu da yoga, meditasyon ve farklı türden enerji etkileşim ve kontrol etme yöntemleri ile gerçekleştirilmektedir.

Kalp Çakrası Nasıl Açılır

Kalp çakrası nasıl açılır çakrayı geliştirmek, enerjisini yükseltmek isteyenlerin en çok sorduğu sorulardan birisidir. Kalp çakrasının açılması aşamaları, kalbin uyarılması ile başlar. Günlük hayatta yaşanan ağır yada çok heyecan verici, mutluluk verici durumlar kalbi dolaylı olarak uyarır ve çakraya etki eder. Bunun sonucunda kalp birkaç şekilde, farklı duygular ile uyarıldığında farklı türden geri dönüşler yapar. Bunlardan birisi olarak terk edilme psikolojisini örnek verebiliriz. Büyük bir üzüntü veren durum, “göğsüme öküz oturdu sanki!” Benzetmesi de buradan gelmektedir.

Kalp çakrasının açılması ise farklı enerji güçlerini açığa çıkarır ve kişinin psikokenetkik güçlerini de etk

Kalp çakrası sembolü
Kalp çakrası sembolü

iler. Çakranın açılmasıyla güçleri geliştirmek ve enerjiyi de kontrol altında tutarak, yönlendirmek daha kolaydır.

 

Kalp Çakrası Meditasyonu

Kalp çakrası meditasyonu kalp enerjinizi yenilemenizi ve güçlendirmenizi sağlayacak olan meditasyon çalışmalarını içerir. 4 çakra olarak kalp çakrası için gerçekleştirilecek olan meditasyon aşamaları bir meditasyon uzmanı tarafından yada usta bir yoga hocası ile gerçekleştirilebilir.

Çakranın enerji merkezinin yenilenmesi, gücünün yükseltilmesi ile sonuçlanacak olan bu meditasyon aşamalarını belirlemek ise tamamen kişinin özellikleri ve çakra gücü ile gerçekleştirilebilmektedir.

Bu nedenle meditasyon adımlarının hemen herkeste gerçekleşebilmesi için standart, genel geçer kurallardan bahsedemeyiz. Bunun yerine kişinin özelliklerinin belirlenmesi ve bu doğrultuda bir kalp çakrası açma meditasyonunun gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Bu meditasyon aynı zamanda yogalarda da kısmen uygulanmaktadır. Ancak kişinin kendi özüne dönük olarak gerçekleştirmesi esas önemli olandır. Çünkü ustalar bu meditasyonun etkilerini; kişinin kalbini dinlemesi, kalbinin ihtiyaçlarına kulak vermesi ve kalbine iyi davranması gibi ifadelerle açıklar.

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir