1. Anasayfa
  2. Meditasyon

1. çakra Kök Çakrası


0

1. çakra Kök Çakrası

1. çakra Kök Çakrası
1. çakra Kök Çakrası

Kök çakranız adeta dünyevi yaşamınızın merkezi konumundadır. Kök çakranızı şifalı tutarak hayata bakış açınızı daha olumlu bir hale getirebilirsiniz

Kırmızı gibi ana ve sert rengin verildiği Kök Çakra, dünya işlerimizin patronu konumundadır. Yetenek bakımından kabullenme duyumuz bu çakranın dengeli ve temiz çalışmasına bağlıdır.

Her çakranın bir takım algıla biçimi olmakla beraber Kök Çakra da dokunma, hareket yani kinestetik olarak algılama özelliğine sahiptir. Fiziksel acı ya da zevk, bir anlık heyecan gibi durumlarda Kök Çakra yönetici konumunda bulunmaktadır. Bu çakranın duygusal olarak ortaya çıkardığı hislere örnek olarak da kızma, gücenme ve sertliği öne atabiliriz.

Anlaşılacağı üzere Kök Çakra ruhi durumlardan çok fiziksel ve duygusal özelliklerimizin temsilcisi konumundadır. Bu çakramızı temiz tutmak dünyevi hayatımızdaki sorunların altından daha rahat kalkmamız için önemlidir. Kök çakra element olarak da toprağın temsilcisidir. Kök Çakranın astrolojik olarak da bazı anlamları vardır, bunları aşağıda görebilirsiniz.

Astrolojık burçlar ve gezegenler
Astrolojık burçlar ve gezegenler

Kök Çakra, omuriliğimizin en altında anüs ile birleşme bölgesinde bulunmakta ve boşaltım sistemimizin de merkezini oluşturmaktadır. Kök Çakradan bir takım zeki davranışlar ve derin düşünceler beklenemez. Çünkü bu çakra vücudumuzun bilinçsiz bir merkezi olarak öne çıkmaktadır.

Kök çakra sembolü
Kök çakra sembolü

Uygun Meditasyon Hareketleri

Yürümek, dokunmak ve gevşemek adına yapılan her türlü meditasyon hareketi Kök Çakrayı harekete geçirmekle kalmayıp temizlenmesine ve dengeli bir şekilde çalışmasına sebep olmaktadır.

1. çakra Kök Çakrası Açma Teknikleri

Kök Çakranızın temiz bir şekilde çalışmasını istiyorsanız meditasyon esnasında bazı olumlu düşüncelere yer vermeniz gerekmektedir. Bu doğrultuda en faydalı olan da dünyayı eviniz gibi görmek ve tüm insanları da bu evin bir misafiri olarak görmektir. Bu doğrultuda element olarak toprak ana düşüncesini de kafanıza yerleştirebilirsiniz. Herkesi eşit ve huzurlu bir şekilde yaşarken hayal edip kendinizi de bu insanlardan birisi gibi hayal etmeniz gereklidir. Şimdi aşağıda toplam 21 gün süren Kök Çakra temizleme tekniğini görebilirsiniz.

Öncelikle malzemeler,

Kök çakra açmak için gereken malzemeleri
Kök çakra açmak için gereken malzemeleri

21 gün boyunca kesintisiz yapılması gerekmektedir. Özellikle akşam ve gece saatlerinde kimsenin sizi rahatsız etmeyeceği ve genelde aynı saate denk getirmeniz çalışmanın faydasını yükseltecektir.

Öncelikle içinizden ‘’Bu çalışmanın kök çakrama şifa getirmesini diliyorum’’ şeklinde bir niyet edebilirsiniz. Bu sırada kırmızı bir mum yakın.

Daha sonra 1-2 damla yasemin yağından alıp kök çakranızın bulunduğu yer masaj yapar gibi sürünüz.

Şimdi ise hematit taşını kök çakranızın denk geldiği yere tam olarak yerleştirmeniz gerekmektedir. Üzerine de kırmızı kumaşı koyun. Daha sonra yüzüstü uzanarak ortalama 5-7 dakika bu pozisyonda kalınız. Bu arada tütsünüz de yanıyor olsun.

Sonra, sırt üstü uzanır pozisyona geçebilirsiniz. Artık bu pozisyonda 15 dakika boyunca aklınızdaki tüm olumlamaları sesli ya da sessiz olarak söylemeniz gerekmektedir.  Ardından artık kendinizi daha rahat hissetmişken kalkmaya hazırlanabilirsiniz.

Mumlarınızı kesinlikle üzerini bir bardak kapatarak söndürmeyi unutmayın. Ayrıca iyi bir duş ve bitki çayı da iyi gelecektir. Bunun dışında meditasyon ardından sakin bir akşam geçirmeniz gerekmektedir. Aşağıdaki listeden bu 21 gün boyunca başka nelere dikkat etmeniz gerektiğine bakabilirsiniz.

Yapılmaması gerekenler
Yapılmaması gerekenler
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir