1. Anasayfa
  2. Dualar

Kötülüklerden Korunmak için Dua


0

Kötülüklerden Korunmak için Dua

Hayatta insanın karşısına kötülükler ve belalar her zaman çıkabilir. Bu kötülükler, maddi olabileceği gibi cinler veya şeytanların insana yapacağı kötülükler de olabilir. Peki, bu ve benzeri kötülüklerden korunmak için dua var mıdır? İnsanlar ya da uhrevi varlıklar tarafından kötülüğe uğramış kişiler, bu sorunun cevabını merak etmektedir. Bu durumda hangi dua ve surelerin okunması gerektiği Kur’an’da da belirtilmiştir.

Kötülük ve bela ile cebelleşen kişilerin başvuracağı en doğru yol Allah’a sığınmaktır. Allah’a olan dileklerimizi, dualar aracılığı ile iletebiliriz. Müslümanlar bilir ki Allah her şeyi oldurandır. Allah, gücü her şeye yetendir. Biz kullar da bela ve kötülüklerden korunmak için önce Allah’a el açar ve yalvarırız.

Evi Kötülüklerden Koruyan Dua

Kötülüklerden Korunmak için Dua
Kötülüklerden Korunmak için Dua

Bu fani dünyada her şey, insan için vardır. Bunlara, her türlü şer ve bela da dahildir. Allah’ın büyüklüğüne sığınarak okunacak korunma duası insanın musibetlerden korunmasında yardımcı olur.

Evi kötülüklerden koruyan dua da insanı, yuvasını ve ev ahalisini koruyan çok kuvvetli bir duadır. Bu duayı kullanmak isteyen kişiler, duayı gün boyunca sabah, öğle ve akşam okumalıdır. Bilhassa sabah ezanından önce bu duanın okunması, duanın daha da etkili olmasını sağlayacaktır.

Ayrıca, bu duayı, sadece kendiniz için değil sevdiğiniz insanları kötülüklerden korumak için de okuyabilirsiniz. Dualar, biz kulların Allah’a yalvarışıdır. Din alimleri, evi kötülüklerden koruyan duanın hikmetlerini saymakla bitirememektedir. Bu duayı okuyanlar, Allah’ın izniyle her türlü musibetten korunurlar.

Aileyi Koruyan Dua

İnsan, her sabah uyanırken o gün başına neler geleceğini bilmeden kalkar yataktan. Gün içinde çok sayıda kötü insan ile karşılaşabilir ve kötü niyetli varlıkların hedefi olabiliriz. Kendimizi ve ailemizi koruyacak olan duayı okumak, iç gücü artırır ve musibetleri atlatma direnci verir.

Aileyi koruyan dua, içinde çok sayıda fazilet barındırır. Bütün kötülüklerden koruyan dua, kulun kendi acizliğinin farkına varmasını sağlar. Allah, aciz olduğunun farkında olup sabır gösteren kullarına müjdeler bildirmiştir. Din alimleri, Allah’ın dua eden kullarını pek sevdiğini belirtirler. Tabii ki İslam dininde dua etmek konusunda bir zorlama yoktur. Kimse zorlama ile dua okuyamaz. Lakin, Allah’ın gücünün farkına varmış olan tüm kullar, duanın nasıl büyük bir güç olduğunu bilirler.

Nazardan Kötülükten Korunma Duası

Nazar, TDK sözlüğünde bakış, bakma olarak tanımlanmaktadır. Halk arasında, bakışlarında zarar veren bir güç bulunduğuna inanılan kötü niyetli kişilerin, canlı ya da cansız varlıklar üzerindeki olumsuz etkisi olarak açıklanmaktadır.

Bununla birlikte nazar, insan üzerinde oldukça tesirlidir. Nazar nedeniyle, insan çok sıhhatli ve zinde hissettiği bir anda birdenbire halsizleşip, sebepsiz yere hastalanabilir. Bu nedenle nazardan ve kötülükten korunmak için okuyabileceğiniz dualar şunlardır:

  • Ayet’el Kürsi
  • Nas Suresi
  • Felak Suresi

Hadis kaynaklarında bu surelerin çok güçlü korunma duası olduğuna dair bilgiler yer almaktadır. Bu surelerden herhangi birini inanarak ve temiz bir niyet ile okumanız oldukça önemlidir. İnsan, kul olarak Allah’a duasını en doğru şekilde eder ve gerisi Allah’ın takdirindedir.

Evladını Korumak için Dua

Bin bir çeşit felaketin görüldüğü sokaklarda evlatlarımızın başına kötü bir şey gelmemesi için okuyabileceğiniz dualar vardır. Çok sayıda ebeveyn, bu duaların neler olduğunu sürekli araştırmaktadır. Anne babaların çocuklarını koruma içgüdüleri oldukça güçlüdür. Bu nedenle de ellerinden gelen her şeyi yapmak isterler ve bunun için her türlü önlemi aldıktan sonra duaların gücünden de faydalanmak isterler.

Evladı zırh gibi koruyan dua, anne babaların özellikle okumayı tercih ettiği duadır. Ebeveynlerin, evladını korumak için okuyacakları duayı hem evden çıkarken hem dışardayken hem de eve döndüğünde okuması önemlidir. Allah’a güvenerek ve minnet edilerek okunacak bu dua, oldukça tesirlidir ve güçlü bir korunma sağlar. Sonuç olarak, bu duanın bolca okunması belaları def edecektir.

Hüddam Nedir? yazımızı da okuyabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir