1. Anasayfa
 2. Meditasyon

OSHO Meditasyonu


0

OSHO Meditasyonunda kullanılan teknikler ve yöntemler

Osho meditasyonunun ne olduğu ve nasıl yapılacağı hakkında bilgilendirici bir makaledir. Osho meditasyonunun tekniklerinden ve nasıl yapıldığından bahsedildi.

OSHO Meditasyonu
OSHO Meditasyonu

OSHO Meditasyon Nedir ?

Osho’nun tek bir deyişi vardır. “Modern insan” der. Osho, miladı dolmuş geleneklerin, modern yaşama ayak uydurulmasıdır aslında. Osho’nun en etkili yöntemlerinden bir tanesi, meditasyon kavramının tam anlamıyla anlaşılması ve tecrübe edilmesi, bu sayede vücut ve zihnin ağır düşüncelerden, stresten uzaklaştırılmasıdır.

Osho meditasyon tekniklerinden bazıları yumuşak bazıları ise serttir. Bu teknikler kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Bazı kişilik tiplerinde yumuşak teknikler daha etkiliyken bazılarında sert meditasyon teknikleri daha etkili olmaktadır.

Meditasyonda amaç, huzura kavuşmak, dinginliğe ulaşmak olduğu için; ses, nefes, dans, katarsis, hareket ve merkezlenme gibi farklı teknikler kullanılmaktadır. Osho meditasyonunda, meditasyonu desteklemek için sakinleştirici etkisi bulunan bir çeşit müzik kullanılmaktadır. Bu müzik Osho’nun rehberliğinde bestelenmiştir.

OSHO Meditasyonu Nasıl Yapılır?

İlk etapta, 10 dakika boyunca burundan hızlıca nefes alıp verilir. Nefes alıp verme işlemi sırasında omuzların ve boynun rahat ve gevşek olması gerekmektedir. Ve mümkün mertebe hızlı nefes alıp vermek gerekmektedir.

Tam olarak nefes alıp verme haline gelene kadar yani, düzensiz nefes hali durumuna gelene kadar devam etmek gerekmektedir. Bir defa enerji harekete geçerse, bu durum bedenine de yansıyacaktır. Bu bedensel devinimlerin meydana gelmesine izin vermek gerekmektedir. Ve bunları oluşan enerjiyi arttırmak için kullanmak gerekir. Bu aşamada kendini salıverme ve hiç durma. Çünkü oluşan enerjinin gitmesine izin vermemek gerekmektedir.

Osho uzmanı

İkinci aşama olarak, 10 dakika boyunca bedenini serbest bırak. Bedenin istediği gibi özgürce hareket etmesine izin ver. Kısaca bedenin kontrolü ele geçirsin. İçindeki her şeyi dışarı at. Bağır, zıpla, ağla, bağırarak şarkı söyle. Zihnin bedenine kesinlikle müdahale etmesin.

Üçüncü etapta, 10 dakika boyunca boynunu ve omuzlarını serbest bırak. Kollarını havaya kaldır. Ve karnının derinlerinden gelen Hu! Hu! Mantrası ile bağır, zıpla. Sende olan her şeyi ver. Ve kendini tümüyle bitir, tüket.

Dördüncü etapta, 15 dakika dur sadece. Kendini hangi durumda fark edersen fark et. Bulunduğun yerden kımıldama. Olduğun gibi kal orda. En ufak bir hapşırmak, tıksırmak oluşan bütün enerjinin boşa gitmesine sebep olacaktır. Sana olan şey her neyse ona tanıklık et.

Beşinci kısımda, 15 dakika boyunca kutla zaferini. Canlılığını, dinamik halini tüm gün boyunca taşı.

Kullanılan teknikler

Dansını serbest bırak. Kendini kasma, zorlama. Olayı akışına bırak. Çünkü sen ciddi bir iş yapmıyorsun. Sadece eğlenerek oyun oynuyorsun. Elde ettiğin yaşam enerjinle keyifli dakikalar geçiriyorsun. O yüzden kasma kendini, rahat bırak. Nehrin akması gibi sende akıyorsun. Hisset. Oyuncu ol. Hindistan’da biz yaratıma Tanrı’nın Leela’sı, kısaca Tanrı’nın oyunu deriz. Tanrı dünyayı yaratmamıştır. Bu Tanrı’nın bir oyunudur. “OSHO”.

Natraj meditasyonu, yalnızca danstan ibarettir. Toplam da 65 dakika süren üç kısma ayrılmaktadır. İlk etap, 40 dakika sürmektedir. Gözler kapalı vaziyette çılgınca dans edin. Bilinçaltınızın sizi yönetmesine izin verin. Olaylara kesinlikle müdahale etmeyin.

İkinci aşama, 20 dakika sürmektedir. Gözler hala kapalı bir an önce yere uzanın. Sessiz olun. Hareket etmeyin. Ve son olan üçüncü aşama, 5 dakika sürmektedir. Bunu kutlayın. Coşkuyla dansa devam edin.

Bazı OSHO meditasyon çeşitleri şöyledir:

 • OSHO Kundalini Meditasyonu,
 • OSHO Nadabrahma Meditasyonu,
 • OSHO Çakra Meditasyonu,
 • OSHO Gourıshankar Meditasyonu,
 • OSHO Nataraj Meditasyonu.

Tekniklerden yukarıda bahsettik.

 • Dans,
 • ses,
 • nefes,
 • hareket,
 • katarsis ve
 • merkezlenme gibi teknikler kullanılmaktadır.

Çılgınca dans etmek, yüksek ses ile bağırmak, çeşitli rahatlatıcı hareketler yapmak Osho’nun meditasyon teknikleri arasında yer almaktadır. Meditasyon türleri için tıklayın.

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir