0

Parapsikoloji

Parapsikoloji nedir? Hangi kavramları içinde barındırır? Hangi türleri vardır? Parapsikoloji eğitimi ve nasıl yapılır? Bu konu hakkında yazılmış bazı kitaplar.

Parapsikoloji Nedir?

Parapsikoloji
Parapsikoloji

Olağanüstü şeyler, doğaüstü olaylar insanların uzun yıllardan bu yana ilgisini çekmektedir. Bir takım ruhsal olaylar, ruhsal güçler, gizemler her zaman ilgi odağı olur. Hem sıradan, sadece böyle olaylara ilgi duyan kişiler, hem de uzmanlar gizemli şeyler üzerine uzun yıllardan bu yana araştırmalar yapmakta, hatta olağan üstü olaylar üzerine kitaplar bile yazılmaktadır. Üstüne çok konuşulan konulardan biri de Parapsikolojidir.

Paranormal olayların, yani ölümden sonra yaşam, doğaüstü varlıklar, dış algılama, psikokinezi gibi bir çok konuyu inceleyen, hatta bu konuda bilimsel deneyler yapan akıma Parapsikoloji denilmektedir. Bu işi profesyonel olarak yapan kişiler ise parapsikologlardır.

Bir araştırma alanı olarak görülen parapsikolojide uzmanlar, psikokinezi fenomeni, duru görü, telepati gibi yetenekleri olan kişilerin yanı sıra, psişik fenomenleri de konu alır. Bu tür belirtiler gösteren kişiler parapsikologar tarafından bilimsel deneylerle incelenir. Aslında bazı parapsikologlar tarafından yapılan deneylerin psişik yeteneklerin varlığı iddia edilse de bilim insanları böyle bir durumun söz konusu olamayacağı konusunda hemfikirdir. Bilim insanlarına göre parapsikologların iddia ettiği davranışlar, yöntemsel kusurlar sonucunda ortaya çıkmıştır.

Bazı kesimler tarafından Parapsikoloji bir bilim dalı olarak kabul edilse de bilim insanları bu duruma sert bir şekilde karşı çıkmaktadır. Hatta bu konuda kesin kanıt olmaması nedeni ile bir çok bilim insanı parapsikolojiden sözde bilim olarak bahsetmektedir. Aslında parapsikoloji konusunda yüzyıldan fazla süredir bilimsel araştırmalar yapılmaktadır. Çeşitli üniversitelerde günümüzde bu konu için laboratuvarlar da açılmıştır. Özellikle ABD’de parapsikoloji üzerine yapılan bilimsel deneylere devlet desteği  de verilmektedir.

medyum yasin 728x90 1

Parapsikoloji Kitapları

Parapsikoloji üzerine yazılmış eski çağlarda ve bu günlerde binlerce kitap bulunmaktadır. Biz ise bunlardan en çok bilinen ve okunanlarından birkaç tanesini sizlerle de paylaşmak istiyoruz.

Parapsikoloji Hakkında Yazılmış Kitaplar:  Bu konu hakkında yazılmış doğru yanlış birçok kitap karşımıza çıkmaktadır. Parapsikoloji hakkındaki araştırmaların sınırlı olması yazılacak kitapların da sınırlı olması anlamına gelmemektedir. Gerçekten bu konu hakkında yazılmış birçok kaynak bulunmaktadır.

Tanrıların Arabaları

Yazar: Erich von Daniken

Türü: Parapsikoloji, Ezoterizm

Özeti: On bin yıl öncesinde bile uzaya yolculuğun varlığından bahsedilen kitapta, dini inancı çok fazla olmayanlar için büyük bir tehlike var. Çünkü kitap Tanrıları reddediyor. Bu nedenle de ataistliğe yönlendirebiliyor.

Dört Anlaşma Toltek Bilgelik

Yazar:    Don Miguel Ruiz

Türü: Parapsikoloji

Özeti: bu kitap ünlü sinema oyuncuları tarafından da önerilen bir kitaptır. Aydınlanma ve özgürlüğe giden bir yol haritası olarak değerlendirilen kitapta, büyük dersler okuyucuları bekliyor.

Ben 44 Yaşındayım Oğlum 53

Yazar: Stella Molinas Trevez

Türü: Parapsikoloji

Özeti: okurken elinizden bırakmak istemeyeceğiniz türde harika bir kitap. Kitapta, gerçek ama doğaüstü bir hayat hikayesi anlatılıyor. Kendini, hiç akla hayale gelmeyen bir gücün tehdidi ile karşı karşıya bulan bir insan. En başta evde birden garip olaylar yaşanmaya başlıyor. Daha sonra bütün ailenin başını bir kabus sarıyor.

Var Olmanın Gücü Hayatının Amacını Uyandır!

Yazar: Eckhart Tolle

Türü: Parapsikoloji

Özeti: Uluslararası fenomen haline dönüşen bu kitapta, ruhsallık yazarın yorumu ile yeni bir kuşağa taşınıyor.

Antik Mısır Sırları

Yazar:    Ergun Candan

Türü: Parapsikoloji

Özeti: Antik Mısır bir dönemler Ezoterik kültürün önde gelenlerindendi. Bu kitapta da o dönemler güzel bir dille anlatılıyor.

Parapsikoloji Nasıl Yapılır?

Aklın ve hayalin alamayacağı bir çok fenomen insan ruhunda bulunmaktadır. Bildiğiniz üzere telepati yöntemi ile başka bir kişinin aklından geçenleri bile okumak mümkündür. Bunlar hep parapsikolojinin uygulama alanlarına girmektedir.

Parapsikoloji - Yeni ciddi dal

Şimdi sizlerre parapsikolojinin uygulama alanlarından örnekler vereceğiz. Parapsikolojinin diğer bir uygulama alanı ise duru görüdür. Duru görü, dünyanın herhangi bir yerinde sizin dışınızda meydana gelen bir olayı görebilmeniz anlamına gelmektedir. zamana bağlı olmayan insan ruhu, bir takım işlemlerle olduğu yerden başka bir yere gidebilir.

Parapsikolojinin başka bir uygulama yöntemi ise, telekinezidir. Ancak bu işlemi kişinin kendi kendisine uygulaması mümkün değildir. Bunu medyumlar gibi uzmanlar yapmaktadır. Telekinezi için düşünce ya da beyin gücü ile bir cisme etki etmek de denilebilir. Bazı programlarda gördüğünüz bakışları ile çatal, bıçak, kaşık gibi cisimleri hareket ettirenler, tamamen telekinezi yöntemini kullanmaktadır.

Başka bir parapsikoloji uygulaması ise telepatidir. Aslında bir çok kişinin başına bu gelmiştir. Mesela bir konuşmada birinden bahsederseniz ve o bir anda olduğunuz ortama gelir. Bu telepati, yani düşünce gücü ile o kişiyi oraya çağırma işidir. Mesela bir şey dilinizin ucuna gelir, söylemek istersiniz ama karşınızdaki kişi bunu bir anda sizden önce söyler. Bu da tamamen telepati ile ilgilidir.

Parapsikoloji eğitimi

İlk olarak 1880 yılında ortaya çıkan parapsikoloji terimi, o zamandan bugüne kadar gelmiştir. Parapsikoloji konusunda herkes uzman olamaz. Parapsikoloji eğitimi almak isteyen herkese de bu eğitim verilmez. Tamamen doğaüstü olaylarla ilgili olan parapsikoloji, öncelikle yetenek ve dikkat gereken bir iştir. Bu nedenle de eğitimi ehli olan kişilere verilir. Çünkü parapsikoloji eğitimi almak isteyen kişinin öncelikle kendisi dışında gelişen olaylara algısının açık olması gerekir.

Eski yıllarda daha ciddi şartlarda verilen Parapsikoloji eğitimleri günümüzde parapsikologlar ve metafizik uzmanları tarafından verilmektedir. Hatta günümüzde parapsikoloji eğitimi verip, eğitimi tamamlayanlara sertifika veren kuruluşlar bile vardır. İnternet üzerinde yapılacak kısa bir araştırma ile bu eğitimi veren kuruluşlara ulaşmak da mümkündür. Parapsikoloji eğitimi veren kurumlarda parapsikolojinin tarihsel gelişimi ve parapsikoloji uygulamaları konusunda dersler verilmektedir. Kısacası günümüzde bu bilimi öğrenmek, eskisi kadar zor değildir.

Benzer konu olan Para Enerjisi konusuna göz atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir