0

Psikometri Nedir?

Psikometri bilimi ile herhangi bir nesnenin kendisinin ve sahibinin geçmişine dair hisler yaşayabilir bu konuda kendinizi geliştirebilirsiniz.

Psikometri, en basit tanımı ile eşyaların dili anlamına gelmektedir. Nasıl ki insanların, hayvanların hatta bitkilerin bile bir takım size imaları varsa aynı şekilde cansız nesneler olarak tanımlanan eşyaların da bir dili vardır. Bu dili çözebilme ise yetenek ve kendini geliştirme işidir. Psikometri, bir nesneyi elinizde aldığınızda onda hissettiklerinizin sizde bir takım imalar uyandırma biçimidir. Bir nesne iki çeşit bilgi vermektedir.

Psikometri
Psikometri

Genel olarak durum bundan ibarettir. Birincisi o nesnenin diğer nesne ve insanlardan farklı olarak kendi geçmişi ile ilgili uyandırdığı bir histir. Diğeri ise daha önce ona dokunmuş olan insanların onda bıraktığı izleri size aktarmasıdır.

Psikometri bilimi insanoğlunun sahip olduğu 5 duyu organından farklı bir duyu ile çalışmaktadır. Gözle görülemeyen ancak hissedilebilen bir enerjinin varlığından ibarettir. Bu doğrultuda genel olarak sıradan bir kişi de bir anda bu yeteneğe sahip olduğunu fark edebilir. Ancak bunu kalıcı ya da üzerinde var olan bir yetenek olarak adlandırmamak gereklidir. Duruma göre 6. Hissiniz çok yükselir ve bir nesneden farklı hisler alabilirsiniz. Ancak bu sadece o nesneye karşı olur ve aslında böyle bir yeteneğiniz yoktur. O durumun istisna bir şekilde yaşanması ise daha önce o nesneye dokunan kişiye karşı beslediğiniz yoğun duygudur.

Bu durumu bir örnek ile açıklamak gerekirse, sevdiğiniz bir kişiden gelen mektubu henüz açmadan dokunduğunuzda o mektuba nasıl bir his geçtiğini daha okumadan hissedebilirsiniz. Bunu görme, duyma ya da dokunma duyuları ile açıklayamayız. İşte bu tam olarak psikometri olarak adlandırılır. Bir de psikometrik testler vardır ki bu tamamen kelime benzerliği olarak açıklanabilir. Bu testlerin psikometri bilimi ile alakası yoktur daha önce insanlar üzerinde bilimsel test yapmak amacı ile uygulanmaktadır.

Çoğu insan doğaüstü güçlere inanmakta ve özellikle de psikoloji bilimi bu doğaüstü güçlerin varlığının kanıtını çoğu kez sunmaktadır. Psikometri de bu doğrultuda var olduğuna inanılan bir durum haline gelmiştir. Geçmiş yıllarda da birçok ülkede psikometri alanında kendisini geliştirmiş üstün medyum ve şahıslardan özellikle hırsızları bulmada yardımlar alınmıştır.

Baktığımız zaman psikometri nedir diye düşünülünce bunu yine basit bir şekilde ‘’ruhsal parmak izi’’ olarak da adlandırabiliriz. Nasıl ki bir nesnede ona daha önce dokunan kişilerin parmak izi bulunabiliyor ve bu doğrultuda yeni bilgilere ulaşılabiliyorsa aynı mantık psikometri için de geçerlidir.

Ruhsal Parmak İzi

Tam olarak psikometri tanımıdır. Özellikle de yapılan araştırmalarda metal eşyalar üzerinde daha yoğun olduğuna kanı getirilmiştir. Zihnin boşaltılması ve yoğun bir şekilde odaklanılması ile birlikte bir nesneye dokunulduğunda daha önce ona dokunan kişinin hisleri öğrenilebilmektedir. Bu oldukça üstün bir odaklanma ve yetenek gerektiren bir iştir. Bu doğrultuda herkes kendisini geliştirebilir ancak üst düzeylere çıkmak için farklı durumlara ihtiyaç vardır. Bir bağlamda telepati ile de benzerliği olduğunu düşünebiliriz. Ancak telepati biliminde bir insanı süzerek onun beyninden geçenler okunurken psikometri biliminde o kişiye ihtiyaç duymadan nesnelerin bize anlatmak istediklerine odaklanır ve bu doğrultuda çıkarımlar yaparız.

Psikometri, sadece o cisme dokunan kişi hakkında bilgi vermez. Daha önce de bahsedildiği üzere bu bilimin ilk ortaya çıkış tesadüfleri aslında doğrudan cismin geçmişine yönelik verdiği izlenimlerdir. Öyle ki geçmiş yıllarda bilimin henüz bu kadar gelişmediği dönemlerde çoğu bulunan nesnenin izi psikometri bilimi ile çözülmüştür.

Örneğin bir fosil ya da bir taş çok uzun süreli geçmişlere sahip olabilmektedir ancak bunları çözmek için yeterince bilim mekanizması kullanma imkanı olmadığından bunun ustaları o cisimlere dokunarak daha önce cismin başından geçmiş tüm olaylara hakim olabilmektedir. Bu, sanıldığı kadar basit bir işlem olmamak ile birlikte gerçek psikometri ustaların tahminleri genelde yıllar sonra doğru çıkmış ve bu doğrultuda saygı duyulan bir bilim haline gelmiştir.

Basit Psikometri Egzersizleri

Psikometri
Psikometri

Psikometri ile ilgilenmeye ilk başladığınız sıralarda seçtiğiniz nesnenin fazla el değiştirmemiş olmasına dikkat etmelisiniz. Mümkün olduğunca bir avucunuz ile kavrayıp kaldırabileceğiniz nesneler seçmeniz gerekmektedir. Daha sonra özel bir çaba gerektirmeden yalnızca odaklanarak nesnenin başından geçenleri anlamaya ve hissetmeye çalışmalısınız. Bunun bir film şeridi ve görsel olarak aklınızda canlanması için uğraştığınız takdirde başarıya yaklaşacağınıza ve kendinizi geliştireceğinize emin olabilirsiniz.

  • Yine basit bir deneyde ise daha önce bir kişinin kullanmış olduğu nesneleri (saat, bileklik vs. kişiye ait olan) bir tepsinin içerisine koyarak üzerini kapayın ve aklınızda bir sıra belirleyerek nesneleri tek tek kenara çekerek dokunun. Nesnelerden herhangi birisinde oldukça yoğun duygular hissederseniz onu hemen özel bir kenarda tutun. Daha sonra parmaklarınız ile dokunup avucunuza alın ve sizde oluşturduğu hissi anlamaya çalışın. Korku, hüzün, mutluluk, sevinç… Bu duygulardan yola çıkarak konsantre olup sahibinin geçmişine doğru bir yol alabilirsiniz. Ancak burada konsantre oldukça önemlidir.
  • Bir egzersiz yönteminde ise arkadaşınızdan yardım isteyin ve daha önce tanımadığınız 3 5 kişinin kullandığı nesneleri size getirmesini söyleyin. Ancak o arkadaşınız bu nesnelere hiçbir şekilde dokunmamalı o yüzden bir poşet ya da kağıdın içerisine koydurup getirebilir.
  • Daha sonra sessiz ve rahatça gevşeyebileceğiniz bir mekan seçerek kartların ismini görmeden arkası kapalı şekilde önünüze dizin. Sonrasında sıra sıra kartları alıp dokunmaya alnınıza ve göğsünüze sürmeye başlayın. Kartın sizde nasıl bir duygu oluşturacağını merakla bekleyin. Kartın kime ya da nasıl birine ait olduğu hakkında kesinlikle mantık yürütmeyin. Bu şekilde hislerinizi dinleyerek kart sahibi hakkında bilgi sahibi olana kadar konsantrenizi bozmamaya devam edin. Bir süre sonra farklı duygular hissetmeye başlayacaksınız.
  • O Kart ile muhatap iken kendinizi nasıl hissettiğinize bakın. Sinirli, hırçın ve egoist biri mi yoksa suskun ve özgüvensiz vs. bir karakter olarak mı hissediyorsunuz kendinizi bundan çıkarım yapın ve kart sahibine yorun. Aynı şekilde daha sonra kart sahibinin cinsiyeti ile ilgili hisler gelmesini bekleyin. Tüm bunları her kartta not edin ve daha sonra kart sahibi ile arkadaşınız yardımı ile karşılaştırmalar yapın. Bu doğrultuda başarınızı ölçebilir ve egzersizler yolu ile kendinizi ne kadar geliştirdiğinizi izleyebilirsiniz. Bu egzersizi yarım saatten fazla uzun tutmayın eğer kartlar bitmezse bir sonraki egzersizde devam etmeye çalışın.
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir