1. Anasayfa
  2. Rüya Tabirleri

Rüya Tabirleri Doğru Mu?


0

Rüya Tabirleri Doğru Mu?

Rüya Tabirleri Doğru Mu?
Rüya Tabirleri Doğru Mu?

Rüya tabirleri doğru mu? sorusu son zamanların en çok araştırılan konularının başında geliyor. Rüya tabirleri nereden bakıldığına göre doğru mı değil mi diye araştırmalara neden olsa bile her rüya tabiri kesin doğru olacak diye bir şey yoktur.

Bir rüya hakkında bilgi almak isteyen kişilerin ilk olarak takva sahibi olan kişilere danışması ve buna göre rüya yorumlamasını tercih etmesi gerekir.

Günümüzde bu alanda birçok site yer alsa ya da birçok kitap olsa bile güvenilir olacak diye bir kural yoktur.

Dinimize Göre Rüya Tabirleri Doğru Mu?

Dinimize göre rüya tabirleri doğru mu sorusu da birçok alanda merak edilen konulara yer veriliyor. Bu alanda; “Biriniz rüya gördüğü zaman onu en iyi yorumlayana anlatsın.” (Müslim, Rüya, 17) buyurmuştur. Peygamberimiz kötü rüyayı “hulm (çoğulu ahlâm)” olarak da isim verilmiştir. İyi olan rüyaların Allah tarafından kötü olan rüyaların da şeytan tarafından olduğu bildirilmiş ve gerçekleri yansıtmadığı söylenmiştir.

Bu yüzden de dinimize göre rüya tabirlerine bakmak doğru olsa bile gerçeği yansıtır diye bir şey yoktur. Bu yüzden de kişiler daha çok rüya tabiri konusunda takva olan kişilerden yardım alması gerekir.

Rüya Tabirleri Doğru Çıkar mı?

Rüya tabirleri doğru çıkar mı sorusu geçmişten günümüze kadar hem en çok araştırması yapılan hem en çok tartışılan hem de en çok merak edilen konular arasında yer almaya devam ediyor. Günümüz içerisinde plan son durumlara bakılacak olduğu zaman rüya tabirleri olarak ortaya çıkarılan kitaplar içerisinde anlatılan bilgilerin gerçek ile en ufak alakaları yere almıyor.

Rüya tabirleri konusunda sadece tahmin ve temenni durumları gözlenir. Peygamberler de bu güne kadar gördükleri ya da tabir ettikleri rüyalar haricinde kesinlik diye bir kural yoktur. Bazı rüyalar gerçekleri yansıtarak doğru olabilecekleri gibi bazı rüyalar tamamen havada kalabilir ve gerçek ile en ufak alakası olmayabilir.

Rüya Tabirleri Gerçeği Yansıtır Mı?

Rüya tabirleri gerçeği yansıtır mı sorusu bu güne kadar en çok araştırılan konular arasında yer almaya devam ediyor. Genel anlamda yapılan çalışmaların ışığında edilen bilgilere bakılacak olduğu zaman rüyalar gerçek hayatı, gerçek hayat da rüyaları etkiler. Yani biri birilerini paralel olarak etkilemeleri ile bilinirler.

Bir yandan da rüyalar tam olarak gerçek hayatın yansıması olan birer ayna konumunda bilinirler. Bu yüzden de rüyalar her toplumun üst kısmında durması ve incelemesi yapması gereken bir dal olarak da nitelendirilir.

Rüya Tabirleri Okumak Caiz Mi?

Rüya Tabirleri Doğru Mu?
Rüya Tabirleri Doğru Mu?

Rüya tabirleri okumak caiz mi sorusu da bir hayli merak ediliyor. Rüya genel olarak incelenecek olduğu zaman dinimiz tarafından caiz olarak kabul ediliyor. Peygamber efendimiz de bu konuda rüyalarda yorumlamalar yapmış olmasının yanı sıra birçok alim ve sehabe de bu konuda yorumlamalarda bulunmuştur.

Fakat bu konuda çok ince bir ilim olmasından ötürü de rüya yorumu yapacak lan kişilerin gerçekten de tava sahibi olmalarına özen göstermek gerekir. Takva sahibi olmayan kişilerin rüyalarda sıkıntıların olmasına neden olabilir.

İslama Göre Rüya Nedir?

İslama göre rüya nedir sorusu da bir hayli merak edilen konular arasında yer alıyor. İslam alimlerinden gelen yorumlara bakılacak olduğu zaman rüya insanların ruhları ile görerek akılları yani beyinleri ile algıladıkları bir olay olarak yer alır. Rüya daha çok mana aleminde ruyut alemine semboller olarak da indirilen ilham ismi ile bilinir.

Sufiler bu konuda rüyayı uykuda misal alemini seyretmekte olan ruhların gördüklerini uyandıkları zaman hatırlama durumları olarak da yorumlamalar geliyor.

Rüyayı Kim Yorumlar?

Rüyayı kim yorumlar kısmı da bir hayli merak edilen konular arasında yer almaya devam ediyor. Psikiyatri alanlarında daha çok psikanaliz gibi durumlarda yorumlar meydana geliyor. Psikanaliz için rüya yorumları daha çok rüyalarda görülmekte olan bazı sembollerin üst kısmından hastalardaki bilinçaltında yer alan fikirler ile harmanlanması sonucunda da yorumlanmaktadır.

Rüya yorumları genel olarak takva sahibi olan kişiler tarafından yapılması gerekir. Eğer kişiler kötü hissetmelerine neden olan, iç karartan ya da kötü olduklarını düşündükleri rüyalar varsa bunların yorumlamalarını istememeleri gerekiyor olduğu gibi bir yandan da kimseye anlatmamaları gerekir.

Pozitif Düşünce Gücü yazımızı da okuyabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir