1. Anasayfa
  2. Dualar

Şans Duası


0

Şans Duası

Fransızca kökenli şans kelimesi dilimizde baht, talih, kısmet, nasip gibi anlamlarda kullanılır. Talihin ise ezelde Allah tarafından belirlendiğine inanılır. İnsanın iradesinin ötesinde tecelli eden, daha çok sevindirici yönde gerçekleşen olaylar şans olarak dile getirilir. Bahtının güzel olması, hayatta işlerinin yolunda gitmesi, kısmetinin geniş olması için her insan dua ve dileklerde bulunur. Doğru yola başvurarak elinden geleni yaptıktan sonra, Allah’ın nasip edeceği nimetlere razı olmak ve her zaman yardımını dilemek inananların temel motivasyonudur. İşte bu noktada başvurulan motivasyonlardan biri de şans duası olmaktadır.

Şans için Okunacak En Etkili Dua Hangisidir?

Sans Duasi

İşleri yolunda gitmediği için, hayattaki beklentileri gerçekleşmediği için, arzu ettiği şeylere kavuşamadığı için insanlar şanssız olduklarını düşünür ve hayata küserler. Ümitsizliğe kapılıp kendi kaderine isyan etmek inançlı birine uygun bir davranış değildir. Sabırla çabalayıp dua ederek doğru amaçlar için Allah’ın yardımı talep edilmelidir. Bahtının açılmasını, işlerinin yoluna girmesini isteyenler sıklıkla en kuvvetli şans duası nedir diye araştırırlar. İsteklerini Allah’a nasıl ifade edeceğini bilemeyenler için âlimler tarafından öğretilmiş bazı dua ve tavsiyeler şu şekilde özetlenebilir:

  • Bulunduğu durumdan daha iyi bir duruma gelmek isteyen Müslümanın öncelikle Allah rızası için farz ibadetlerini yerine getirmeye çalışması tavsiye edilir. Özellikle vakit namazlarına dikkat etmek hem dünya hem ahiret hayatı için önemlidir.
  • İnsanlara karşı iyi niyetli olmak, başkalarının sahip olduklarına imrenirken hasetten uzak durmak gerekir. Kişi önce kendi enerjisini temiz tutmalıdır.
  • Kendinden daha kötü durumda olanlara yardım etmek ve az olanı paylaşmaya çalışmak rızkı bereketlendirir.
  • Sık sık dua etmek, sahip olduğu her türlü nimet için şükretmek, başına gelen zor durumları birer sınav olarak görmek ruhen daha sağlıklı kalabilmek için önemli görülür.
  • Allah’ın isimlerini zikrederek ve Salavatı Şerif okuyarak bahtın açılması için gönülden dua etmek gerekir.

Şans ve Bereket Duası

Maddi veya manevi imkânsızlıklar yüzünden bunalan ve önüne çıkan engellerden yorulan inananlar feraha çıkmak için Allah’tan yardım dilerler. İyi bir iş, hayırlı bir eş, bol kazanç, sağlıklı uzun ömür, hayırlı evlat ve merhametli ana baba sahibi olmak güzel baht olarak nitelendirilir. Tüm bu nimetleri elde etmek için kişiye şans getiren dua ve ritüeller en çok araştırılan şeylerdendir. Şans ve kısmeti açmak için Fetih Suresini okumak ve birinci ayetini sıklıkla tekrar etmek tavsiye edilir. Yine nasip ve bereket için Karınca Duasının okunması faydalı görülür.

Peygamber Efendimizin Şans Duası

Din âlimlerine göre dua ederken en önemli şey samimiyet ve teslimiyettir. Allah’tan niyazda bulunmanın belli bir şartı olmasa da bir edep ve usule göre dua etmek makbul görülür. Peygamber Efendimiz de en güzel şekilde dua eden ve öğreten kişidir. Her türlü durum için etrafındakilere dua öğretmiş, nasihatlerde bulunmuştur. Çoğu durum karşısında en çok tekrar ve tavsiye ettiği dua ise “La Havle” zikridir. Ayrıca herhangi bir işe başlarken Allah’ın adı ile başlamak, kulluğun esaslarından biri olarak görülür. Besmele ile atılmayan adımın hayırlı olmadığına, iyi şans getirmediğine, bereketi azalttığına inanılır.

Çekilişin Çıkması için Dua

Hayal kırıklıklarından ve zorlu sınavlardan kurtulup rahat bir yaşam sürmek için çabalayan insanın iradesi sınırlıdır. İşlerin rast gitmesi ve nasibin bollaşması için şans açma duası ya da bolluk bereket duası gibi özel dualar araştırılır. İyi niyet ve doğru amaçla istemek duanın kabul olmasının ilk şartı olarak kabul edilir. Şans oyunları, çekilişler ve yarışmalar dinen meşruluğu şüpheli olan konular olduğu için ne şekilde dua edileceği de tartışmalı bir durumdur. Her işin üstesinden gelebilmek ve isteklere ulaşabilmek için çalışıp çabaladıktan sonra tevekkül etmek gerektiğine inanılır.

Ritüel Nasıl Yapılır? yazımızı da okuyabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir