1. Anasayfa
  2. Dualar

Şifa için Okunacak Sureler


0

Şifa için Okunacak Sureler

Şifa için Okunacak Sureler
Şifa için Okunacak Sureler

Hayatta her şeyin başında gelen, sağlıktır. Günümüzde çok çeşitli hastalık ve bir o kadar da tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu nedenle, olası sağlık problemleri için öncelikle doktora başvurulur. Ardından da Yüce Allah’ın Şafi sıfatı ile verdiği şifaya sığınılır. Bir an önce hastalıklardan kurtulmak için Kur’an-ı Kerim’de yer alan hastalıktan kurtulma ayetleri ve şifa duası ile Allah’a dua edilir.

Çok sayıda kişi hastanelerde aldığı tedavinin yanı sıra şifa dualarını da öğrenmek istiyorlar. Şifa için okunacak sureler, ağır hastalara okunabileceği gibi ameliyattan çıkan hastalara da okunur. Hadis kaynaklarında Peygamber Efendimizin okuduğu şifa duaları önemli bir yer tutar. Şifa için okunan sureler hakkında bilgileri, yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Hastaya Bebeğe Okunacak Dua

Kur’an-ı Kerim’de birçok hastanın şifa bulması için okunacak dua bulunmaktadır. Kur’an-ı Kerim’in kendisi bizzat şifadır. Peygamber Efendimiz, şöyle buyuruyor:

  • “İki şifa vardır; bunun biri baldır, diğeri Kur’an-ı Kerim’dir.”

Hadis-i şeriflerde rivayet edilene göre; Fatiha Suresi’nin hem yılan ısırması gibi fiziki hem de psikolojik rahatsızlıklara şifa olduğu bilinmektedir. Kur’an-ı Kerim’de maddi- manevi bu hastalıklara şifa olacak dua bulunmaktadır. Bilinmelidir ki esas şifa verici Allah’tır. Cenab-ı Hak, El- Şafi ismiyle kullarına şifa dağıtır. Yani bütün dertlerin devası ve şifanın kaynağı Allah’tır. Biz kullar, şifayı Yüce Allah’tan beklemeliyiz. Ancak, vasıta olacak dua ve surelerin neler olduğunu da en doğru, ilim sahibi hocalardan öğrenebiliriz.

Ağır Hasta için Okunacak Sureler

İnsan için sağlık dünyadaki en değerli hazinedir. Sağlığını kaybedip hastalığının tedavisi ile mücadele eden insanlar, doktorlardan aldıkları tedavinin yanı sıra Allah’a dua etmeyi de ihmal etmezler. Şifa için okunacak dua, hastalıklardan kurtulmak için sıklıkla okunmaktadır. Kur’an-ı Kerim’de yer alan şifa ayetleri şunlardır:

  • Tevbe Suresi, 14. Ayet
  • Yunus Suresi, 57. Ayet
  • Nahl Suresi, 69. Ayet
  • İsra Suresi, 82. Ayet
  • Şuara Suresi, 80. Ayet
  • Fussilet Suresi, 44. Ayet

Yoğun bakımda olan hasta için okunacak dua, kişinin bu zorlu durumdan en kısa sürede çıkıp eski sağlıklı günlerine dönmesinde oldukça etkilidir. Allah kullarına taşıyamayacağı yükü yüklemez. Aynı zamanda Allah, kullarına hastalık ya da sıkıntılı durumlarda okuyup şifa bulmaları için dualar da bahşetmiştir.

Hasta Hayvana Okunacak Dualar

Şifa için Okunacak Sureler
Şifa için Okunacak Sureler

Günümüzde giderek artan kirlilik ve hayvanların doğal yaşam alanlarının daralması, hayvanların daha çok hasta olmasına neden olabilmektedir. Hayvanlar hastayken okunacak dua, o hayvanların daha çabuk iyileşmesinde etkili olacak ve onları koruyacaktır. Tüm hayvanlara iyi dilekler dilemek ve hasta olanlar için dua etmek, terk edilmiş ve yalnız kalan hayvanlar için de önemlidir.

Allah insan olan biz kullarını koruyup kolladığı gibi, yarattığı diğer canlar olan hayvanları da gözetir. Onlara da dualar ile şifa dağıtır. Allah’a yalvarmak ve dua etmek ise biz insanların yapabileceği bir şeydir. Bu nedenle şifa dualarımızda hasta hayvanları da anmayı unutmamalıyız. Bunların hangi dualar olduğunu, ilim sahibi hocalardan öğrenebilirsiniz.

Şifa için Suya Okunacak Dua

Uzun zamandır iyileşemeyen bir hastaya okunacak dua, şifa bulması için suya okunabilmektedir. Sağlıklı bir bedene sahip olmak isteyen müminler, türlü hastalıkları bertaraf edebilmek için şifa dualarına sığınırlar. Ancak unutulmamalıdır ki şifa bulmak için öncelikle doktorların tedavisi ihmal edilmemelidir. Bununla birlikte Allah’a yalvarmak ondan şifa istemek caizdir.

Aynı zamanda korku ve hastalık gibi şeylerden korunmak için de ayetlerin ve duaların suya okunup içilmesi de caizdir. Kişiler bunu Kur’an-ı Kerim’de yazan duaları kullanarak, şifa bulmak için iyi niyetle yaparlar. Şifa için suya okunacak duayı, kendiniz için kullanabileceğiniz gibi sevdiklerinizin şifa bulması için de kullanabilirsiniz. Ancak, bunu ticarete dökmüş kişiler ile para karşılığı kullanmak caiz değildir.

Kötülüklerden Korunmak için Dua yazımızı da okuyabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir