1. Anasayfa
  2. Dualar

Teheccüd Duası 2022


0

Teheccüd duası 2022, Müslüman kimselerin namaz esnasında okudukları ve adını kılınması gereken, 5 vakit namaz dışında bize görev olarak yüklenen bu namazdan alır. Namaz öncesi ve sonrasında okunabilir, genelde inanan müminler namazın kılınmasından sonra okurlar. Pek çok artısıyla okuyan kişi bir sürü Teheccüd duası fazileti deneyimleyebilir. Ayrıca bu duanın peygamber efendimiz tarafından cennetle müjdelenen bir yanı olduğu da bilinir.

Ev ahalisinden herhangi birini bu namaza davet etmek o kişinin sevabı kadar size de sevap yazılmasını sağlayacaktır. Her duanın yapılış amacında olduğu gibi Teheccüd duası için de kalpten, sarsılmaz bir şekilde iman etmenin önemi büyüktür. Namaza büyük bir teslimiyet eşliğinde kalkmak gerekir. Allah, inanarak ibadet eden herkesin ödülünü verecektir.

Hem uykuyu hem de uyanıklık sürecini dile getiren Teheccüd kelimesi, gece uyanıp namaz kılmayı anlatır. Sıradan insanlara farz olmasa da peygamber efendimize farz bir namazdı. Ancak sıradan mümin kimselerin de mertebelerini yükseltmeleri adına bu namaza ihtiyaçlarının olduğunu ve namaz esnası, öncesi ya da sonrasında Teheccüd duası yapmaları gerektiğini vurgulamalıyız.

Teheccüd Duası ve Namazının Önemi

Teheccüd namazı, bireyin gece sabaha karşı kalkıp ibadet etmesi anlamına gelir. Günlük vacip ya da farz namazların dışındadır, isteğe bağlı ancak kılınması kişiye iyi şeyler kazandıracak bir namazdır. Bir hadiste “Allah’a yakınlık olması adına kılınan gece namazı ve okunan Teheccüd duası, kişiyi hastalıklardan korurken işlemiş olduğu günahlara karşı da kalkan görevi görecektir.” Buyrulur.

En az 2 rekât olarak kılınan bu namazda kılınacak rekât sayısında bir kısıtlama bulunmaz. Genel ortalama olarak 8 rekât olarak ihya edilir. Namaz, normalde kılınan vakit namazlarıyla aynı ölçütte kılınır. Yalnızca niyet ederken Teheccüd namazı adına niyet edilmeli, namaz bittikten sonra ya da başlamadan da duası okunmalıdır. Ayrıca Teheccüd duası okunuş için hangi zamanın seçileceğine de kılan kişi karar vermelidir.

Bu konuda size en uygun okuma zamanını seçerken bilen birinden destek almanız, kendinize özel bakımlarla zaman belirlemeniz faydanıza olabilir. Peygambere gelen ilk ayetlerin ardından emredilen ilk ibadet olması sebebiyle bu namaz ve Teheccüd duası oldukça elzemdir. Miraç vaktinde 5 vakit namaz farz olunana kadar, Teheccüd duası ve namazının yeri büyüktü. Teheccüd vaktine, kutsal kitabımız seher adını verir. Şafi mezhebinde gecenin 1/3ü yani seher vaktine denk gelen zaman aralığı halâ ibadetle geçirilmesi gereken bir aralık olarak geçer.

Duanın Fazileti

Yüzyıllarca okunan Teheccüd duası fazileti hakkında şunları söyleyebiliriz:

  • Sevabı kişiyi cennete götürecek kadar fazladır.
  • Kişinin imanını güçlendirir.
  • Onu günah ve kötülüklerden korur.
  • Hayırlı kapıların okuyan için açılmasını sağlar.
  • Kişinin girdiği işler ve attığı adımlar esnasında başına açılabilecek dertlerde Allah’ın koruması hissedilir.
  • Uzun vadeli Teheccüd duası okuması yapan kişi, her iki hayatında huzur bulur. Sınavı çetinliklerle dolmaz.

Yukarıda, Teheccüd duası etkileri konusunda bilinen bilgileri paylaştık. Daha detaylı bilgilere yalnızca ilim sahipleri erişip bunları onlar kullanabilirler. Din bilgisi konusunda ehil bir medyuma danışarak konunun ince ayrıntılarını öğrenebilir, gecenizi bu namaz ve ardından gelecek Teheccüd duası ile bir Müslümana yakışır bir hale getirebilirsiniz.

teheccüd
teheccüd

Duanın Okunuşu

Abdestli, namaz önü ya da sonunda uygulanması gereken bu duanın okunuşu zor değildir. Birkaç ayetten oluşur, isteklerin kabulü için güçlü nurları üzerinde barındırır. Allah, bu duanın Arapça diline uygun okunuşta okunmasını ister. Kendi dilinizde duanın mealini okumanız sizin duayı etmenizi sağlamaz. Okuma konusunda hataya düşmemek adına medyum Yasin hocadan yardım alabilirsiniz. Kelime telaffuzunda takılmanız halinde duayı baştan alarak sabırla okumanız gerekir.

Duanın Arapçası

Peygamberimizin ana dili Arapça olarak bilinir. Bu nedenle bütün dualar, sureler Arap dilinde yazılır. Enerjisel titreşimlerden dolayı da mealen okumanın doğru olmadığına hükmedilir. Meal yaparken kişiler ister istemez kendi yorumlarını da katarlar. Bu, duanın doğal dengesinin bozulmasına yol açar ve duanın etkilerini tam olarak gösterememesini, enerji boyutunda zayıflamasını sağlar.

Namaza kalkan müminlerden bu nedenle Teheccüd duası Arapça okuma mecburiyeti beklenir. Olası zorlanma halinde güvenilir bir medyum hoca desteği alabilir, onun yönlendirmelerinin güvenli ışığı etkisinde bu duayı en ufak bir soruna meydan vermeden okuyabilirsiniz. Medyum Yasin hoca, bu alanda danışan kardeşlerine de elinden gelen ölçüde yardımcı olarak, onların dinî boyuttaki yüklerini hafifletmeye, onları cennet kapısına giderken yönlendirmeye çalışır.

Kuran’da Bu Duanın Yeri

Öncelikle Kuranda Teheccüd duası adı altında bir dua açıkça belirtilmemiştir. Bu dua, peygamber efendimiz hazretlerinin ettiği duanın, diğer zatlarca nakledilmesiyle oluşturulmuş, kişilere iyilik ve güzellikler ihsan ettiğine kalben inanılmıştır. Ritüel halini almasında HZ. Ömer’in payı büyüktür, peygamberimiz gibi kendisi de bu duayı her namazında okuyup öyle yatarmış.

Kuran’da güzelce düzenlenmemiş olsa bile, duanın ayetlerin bütünlenmesiyle oluşturulduğunu, dua içeriğinde yer alan ayetlerin peygamberimize indirilen ayetler olduğunu belirtmekte büyük bir fayda vardır. Eğer siz de Teheccüd duası etkileri gözlemlemek, hayatınızı bu dua ile aydınlığa kavuşturmak isteyenlerdenseniz, duanın bilinmeyen diğer ayrıntılarını araştırabilirsiniz. Bu araştırmalarınızda size, ünlü güvenilir medyum Yasin hoca yardımcı olacaktır. Kendisi her ilimde olduğu gibi dua ilimlerinde de uzun yıllardır danışanlarına yardım eli uzatmaktadır. Teheccüd duası hazırlama konusunda Yasin hoca ile iletişim bilgileri üzerinden irtibat kurabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir