1. Anasayfa
  2. Meditasyon

Transandantal Meditasyon


0

Transandantal Meditasyon ile Hayata Uyum Sağlayın?

Transandantal Meditasyon
Transandantal Meditasyon

Zihninizin karmaşıklığı ve sizi deli eden soruları bir kenara bırakarak Transandantal Meditasyon ile yaşadığınız hayattan zevk almayı öğrenmeyi deneyin.

Transandantal Meditasyon Nedir ?

Günümüz dünyasında artık iyice popüler olan ve basit uygulama tekniğine sahip Transandantal Meditasyon (TM), hızla yayılmaktadır.

Zihnin her türlü düşünceden arınarak vücud kaslarının rahatlaması yöntemine dayalı olan TM, sizi günlük hayat telaşlarından kısa bir süre de uzaklaştırarak zihninizi dinlendirmenizi ve kendinizi keşfetmenizi sağlamaktadır. Dini ya da felsefi açıdan herhangi bir bağlılığı bulunmayan TM, kişinin tamamen kendisi ile olan sorun ve telaşlarını daha dingin bir şekilde çözmesine ve deyim yerindeyse yaşadığı hayatın zevkini daha fazlasıyla almasını sağlar.

En kolay ve geçerli meditasyon yöntemi olarak da bilinen TM, gözde büyütülmeden nasıl ki arada kafanızı dinlemek ve sakin kalmak isteğinde oluyorsanız ve bunu yapmaya çalışıyorsanız Transandantal Meditasyon’a da aynı gözle bakmanız gerekmektedir.

Transandantal meditasyon tekniği, zengin, fakir, hırçın, duygusal ayırt etmeksizin herkesin uygulayabileceği bir yöntemdir. Üstelik de kesin hatlarla belirlenmiş bir tarzı yoktur. Hatta bir süreden sonra kendi TM tekniğiniz ortaya çıkabilir. Örneğin, kendinizi iyi hissettiğiniz yer sizin için iş yeri iken bir başkası için evi olabilir. Veyahut sakinlemek ve zihninizdeki düşünceleri arındırmak istediğinizde siz içinizden bir kelimeyi sessiz bir şekidle ard arda söylerken bir başkası zihnini dinginleştirmek için hiçbir şey düşünmeden sadece nefes alabilir.

Transandantal Meditasyon Nasıl Yapılır?

Maharishi Mahesh Yogi
Maharishi Mahesh Yogi

Trans Meditasyon uygulamak isteyen bir kişinin öncelikle kendi iyi hissedebileceği sessiz bir ortam bulması gerekmektedir. Daha sonra eğer durum müsaitse uzanarak ya da arkasına yaslanarak gözlerini kapamalıdır. Gözlerin açık olması zihninizin daha zor boşalmasını ve hali ile TM’nin sağlıksız gerçekleşmesi sonucunu doğuracaktır.

Transandantal meditaston nasıl yapılır video çalışmalarında da kişinin ortamdan ne kadar uzak olduğu ve kendi iç dünyasına ne kadar konsantre olduğu açık bir şekilde görülmektedir. Yukarıda da belirtildiği üzere net bir TM yöntemi söylemek mümkün değildir ancak net bir TM amacı belirlenebilir. Bu da 20 dakika boyunca dış dünyadan uzaklaşıp vücudu uyur biçimde ancak zihni uyanık bir biçimde tutmaktır. Zihninizin kontrolünü bırakmalı ve kendi akışına bırakarak sizi rahatlatmasını sağlamalısınız. 20 dakikadan az veya çok TM çalışması ise aynı etkiyi göstermeyebilir. Bu yüzden meditasyon sırasında saatinizi kontrol edebilirsiniz ancak kesinlikle alarm kurmanız tavsiye edilmez.

Bu, bir anda irkilmenize ve yaşadığınız sakinliği bozmasından dolayı meditasyonun olumsuz sonuçlanmasına neden olabilir. Gördüğünüz üzere transandantal meditasyon nasıl yapılır üzerine çok kafa yormanıza gerek yoktur. Size lazım olan tek şey sessiz sakin bir mekan, kapalı gözler, rahat oturabileceğiniz uzanabileceğiniz bir alan ve en önemlisi boşalmaya hazır zihniniz…

Transandantal meditasyon nasıl uygulanır şeklinde kafanızda soru işaretleri varsa öncelikli olarak bu düşünceleri kafanızda çıkararak TM uygulamaya ve rahatlamaya başlayabilirsiniz. Unutmayın ki insanın kendisi en iyi meditasyon malzemesidir.

Yapanların Yorumları

Transandantal Meditasyon kitap incelemelerine bakıldığında da sadece bir hobi olarak bunu yapmaya başlayan kişilerin 3-5 hatta 10-20 yıllara uzanan bir uygulama dönemleri olduğu görülmektedir. Günlük 20 dakikayı gözünde büyütmeyen kişiler bir süre sonra bu 20 dakika sayesinde hayatlarında çok daha fazla zaman aralığı oluştuğunu söylemektedir.

Bu noktada TM’nin zaman kullanımını da arttırdığı ve yaşadığınız hayatı daha iyi yönetme şansını size verdiğini söylemek mümkündür. Ayrıca birçok kişi de yaşadığı rahatsızlıkları TM sayesinde atlattığını söylemektedir. Her türlü maddi rahatsızlıkta dahi siz zihninizi gerektiğinde dinlendirir onunla ilgilenirseniz psikolojik olarak rahatsızlıklarınızı da en aza indirebilirsiniz.

Transandantal meditasyon ankara araştırmalarında da bu şehirde meditasyon uygulayanların, şehrin gürültü ve karmaşıklığından belli bir süre uzak kalarak daha kolay uyum sağladıklarını ve iş hayatlarının daha olumlu gittiğini belirtmektedir. Transandantal meditasyon video izlenimlerinde de yıllardan beri meditasyon yapan kişilerinde açık bir şekilde çok mütevazi ve sakin aynı zamanda başarılı insanlar oldukları görülmektedir.

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir