0

Yıldızname

Yıldıznameye Bakmak İçin Doğum Tarihi Gerekli,Kişinin doğum tarihinin kesin olarak bilinmesi yıldıznamaye bakmak için gereklidir, ancak doğum tarihinin bilmemesi durumunda da yıldıznamaye bakmak mümkündür.Yildizname

Fal olmadığı için kişinin doğrum tarihi ve doğum saatinin tam olarak bilinmesi ile bakım çalışması yapılan uygulamada, bakımı yapılacak kişinin ayrıca anne adı, baba adı da gereklidir. Yıldıznamede ana materyal olarak ise Kuran ayetleri kullanılır.

Birikim ve bilgi isteyen bir uygulama olması kişinin yaşadığı ve yaşayacakları hakkında tam verilere erişmek için önemli adımdır. Sadece Arapça biliyor olmanın dışında Kuran ayetleri hakkında da bilgiye sahip olmayı gerektirir. Yol gösterici olması açısından herhangi bir hastalık durumunda çözüm sunan değil, çözümü işaret eden bir uygulama olması ise yıldıznamenin Osmanlılardan günümüze kadar gelmesinde etkendir.

Bakımın kapsamında kişinin doğduğu andan ölüm anına kadar olan çizgisinde hastalıkları, çocukları, maddi gücü, evliliği ve diğer önemli konular bulunur. Bir kişiye yapılmış olan tılsım, büyü ya da muska gibi rahatsız edici durumların öğrenilmesinde önemli bir araç olan yıldıznamede kişinin burcu tespit edilir ve bu genel üzerinden detaylandırılma işlemine geçilir.

Sabır ve ciddiyet isteyen bir bakım çeşidi olan yıldıznamenin mutlak şekilde bu konuda bilgisi yüksek birisi tarafından tatbik edilmesi gerekir. Herkes bakamayacağı gibi her bakanın söylediğine de doğrudan inanmak ve buna kendini şartlandırmak da yanlıştır. İslam dininde fal yasaklanmış olmasına karşılık yıldızname uhrevi hastalıklar ve ev ortamında huzurun yakalanması için uygulanan bir bakım olması sebebiyle genel kabul görmüştür.

yıldızname nasıl bakılır
yıldızname nasıl bakılır

Evlilik Uyumu İçin Yıldıznameye Baktırma

Peki, yıldızname nasıl bakılır, bu sorunun cevabını evlilik uyumu konusunda kısaca anlatabiliriz. Arap alfabesinde her harfin bir sayısal değeri vardır. Kendi ismimiz, anne ve babamızın isminin harf karşılığı olan rakamlarla beraber doğum tarihi de hesaplamanın içine dahil ediliyor.

Bakımın tam sağlıklı yapılması için doğrum tarihinin kesin olarak bilinmesi gerekir. Doğum tarihinin kesin bilinmemesi durumunda ise anne ve baba adlarından yararlanılır. Yapılan hesaplama sonrasında çıkan rakam on ikiye bölünür ve denk gelen burca bakılarak kişi hakkında önce genel daha sonra ayrıntılı bilgi verilir.

İki kişi arasında evlilik uyumunun nasıl olacağı hakkında bilgi edinmek için erkek ve kadının ayrı ayrı hesaplaması yapıldıktan sonra burçlarının dengesine bakılır. Yıldızların birbirlerine olan düşmanlıkları ve dostlukları bu noktada bir fikir verir.

Burçların Birbirleri İle uyumu Nasıldır

Yıldıznameye nasıl bakılır başlıklı yazımızda bir de burçların birbirlerine uyumuna değinmek gerekirse;

Koç burcu İkizler ile dost, Yengeç ile düşmandır. Boğa burcu, Yengeç ile dost, Aslan ile düşmandır. İkizler burcu, Aslan ile dost, Başak ile düşmandır. Yengeç burcu, Başak ile dost, Koç ile düşmandır. Aslan burcu, Koç ile dost, Boğa ile düşmandır. Başak burcu, Boğa ile dost, Yay ile düşmandır. Terazi burcu, Yay ile dost, Oğlak ile düşmandır. Akrep burcu, Oğlak ile dost, Kova ile düşmandır. Yay burcu, Kova ile dost, Balık ile düşmandır. Kova burcu, Koç ile dost, Akrep ile düşmandır. Oğlak burcu, Balık ile dost, Koç ile düşmandır. Balık burcu, Akrep ile dost, İkizler ile düşmandır.

Yıldızların Burçları ve Tabiatı Nedir

Diğer yandan islami yıldızname bakılırken, burçların tabiatları yıldızları da önemlidir.

Koç burcu, yıldızı Merih tabiatı ateştir. Boğa burcu, yıldızı Zühre tabiatı topraktır. İkizler burcu, yıldızı Utarit tabiatı havadır. Yengeç burcu, yıldızı Ay tabiatı sudur. Aslan burcu, yıldızı Güneş tabiatı ateştir. Başak burcu, yıldızı Utarit tabiatı topraktır. Terazi burcu, yıldızı Zühre tabiatı havadır. Akrep burcu, yıldızı Merih tabiatı sudur. Yay burcu, yıldızı Jüpiter tabiatı ateştir. Oğlak burcu, yıldızı Zühal tabiatı topraktır. Kova burcu, yıldızı Zühal tabiatı havadır. Balık burcu yıldızı ise Jüpiter tabiatı sudur.

Ateş, hava ile dost, su ile düşmandır. Toprak, su ile dost, hava ile düşmandır. Hava, ateş ile dost toprak ile düşmandır. Su, toprak ile dost, ateş ile düşmandır.

Hem burcu hem yıldızı hem de tabiatları dost olanların uyumları mükemmel olur. Sadece burcu ve yıldızları dost olanlar ise orta derecede dost olur. Tabiatları birbirlerine uymayanlar ise hiç anlaşamazlar.

Türkçe Ebced Hesabı İle Doğum Tarihini Öğrenme

Doğum tarihinden emin olmayabilirsiniz veya tahmin ettiğiniz tarih sizi anlatan burcu tarif etmeyebilir. Bu gibi durumlarda ebced hesabı ile burcunuza tekabül eden yıldızı bulabilirsiniz. Ebced hesabı üç ayrı yöntemle yapılır, küçük ebced olarak bilinen Ebced-i Sagir ile burcunuzu öğrenmek mümkündür.

Aşağıdaki listede Arapça aslına uygun olarak Türkçe karşılıklarını bulabilirsiniz. Türkçe ebced hesaplamak için anne adınız ve kendi adınızı toplamanız yeterlidir. Çıkan sonuçtan erkekler için 12, kadınlar için ise 9 düşülür. Kalan rakam sizin doğum anı burcunuzu gösterir.

A=1 E=5 I=10 M=4 R=8 Ü=7 B=2 F=8 İ=10 N=2 S=0 V=6 C=3 G=8 J=3 O=7 Ş=0 Y=10 Ç=3 Ğ=4 K=4 Ö=7 T=4 Z=7 D=4 H=8 L=6 P=2 U=7

Bakiyeye göre burçlara denk gelen rakamlara bakarak burcunuzu tespit edebilirsiniz. Rakamlar ve burçlar; 1 Koç, 2 Boğa, 3 İkizler, 4 Yengeç, 5 Aslan, 6 Başak, 7 Terazi, 8 Akrep, 9 Yay, 10 Oğlak, 11 Kova, 12 Balık şeklindedir.

Ebced hesabı
Ebced hesabı

Ebced Nasıl Hesaplanır

Bunu basit bir örnekle anlatmak gerekirse; anne adınızı Hatice, sizin adınızı da Mehmet olarak kabul edelim. Anne adınız H,T,C 15’e tekabül ederken, sizin adınız M,H,M,T ise 20’ye denk düşer. Bu durumda siz erkek olduğunuz için iki ismin toplamı olan 35’den 12’şer düşülür. Kalan sonuç ise 11’dir. Bu durumda burcunuz kova oluyor.

Bir başka hesaplama şekli ise 35’in 12’ye bölünmesi ile yapılır. Çıkan sonuçtan (2.916) 2 alınarak 12 ile çarpılır. 35’ten 24’ün düşülmesi ile burcunuza denk olan rakamını yine 11 olarak bulabilirsiniz.

Aslı Arapça olan uygulama, üç farklı yazım şekline göre bakılırken Türkçe olarak tam karşılığını bulmak genel olarak zordur. Arapça olarak hesaplanması en doğru sonucu verir.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir