1. Anasayfa
  2. Fallar

Yıldızname Falı Nedir?


0

Yıldızname Falı Nedir?

Yıldızname Falı Nedir?
Yıldızname Falı Nedir?

Yıldızname falı nedir? denildiği zaman akla ilk gelen şey gelecekle ilgili bir şeyler öğrenmektir. Ancak yıldızname bu kadarı ile sınırlı değildir. Daha genel bir kapsamda anlatılacak olunursa insanların isim, doğum tarihi ve karakteristik özelliklerine bakılarak hayat yolculuğu hakkında bir yorum çeşididir.

Yıldızname genel anlamda fal olarak görünüyor. Ancak sadece fal olmasının yanı sıra daha farklı anlamları da bulunuyor. Biraz daha farklı bir uygulama olsa bile yine de pek çok insanın akıllarında soru işaretleri yer almaya devam ediyor.

İnsanların büyük bir kısmı gelecek hakkında bilgi almayı istiyor. Bu noktada devreye giren durumlardan birisi de yıldızname gerçekleri olarak karşımıza çıkıyor. Her ne kadar daha farklı bir uygulama olduğu düşünülse de pek çok kişi tarafından bu uygulama da fal olarak görünüyor. Durum böyle olunca da İslam dinine inanan pek çok kişi yıldızname hakkında daha detaylı bir biçimde bilgi sahibi olmak istiyor.

Bu noktada ortaya çok farklı görüşler atılıyor. Ancak insanların büyük bölümü özellikle de diyanet tarafından yapılan açıklamalara son derecede önem veriyor. Yine bu uygulamanın daha çok geleceğe daha yakın ve aynı zamanda da gerçekçi bilgiler verdiği söyleniyor. Fakat bu konu hakkında pek çok görüş ayrılıkları meydana geliyor.

Yıldızname Nedir Diyanet?

Yıldızname diyanet tarafınca fal anlamına gelmiyor. Her ne kadar bu konu hakkında yorumlar yapılırken iş fala çevrilse bile aslında yıldızname biraz daha bir ilim olarak karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda yıldıznamenin İslami kökenli olması da pek çok kişinin akıllarını karıştıran durumlar arasında yer alıyor.

İslam’a bakıldığı zaman da yıldızname, insanların doğdukları zaman ve karakterleri gibi özellikler ile birlikte herhangi bir araç kullanmadan bakılabilen bir uygulama olarak biliniyor. Yapılan bu uygulama ile birlikte insanların hayatları hakkında belirli yorumlamalar yapılıyor.

Diyanet olarak işe bakıldığı zaman yıldızname hakkında düşünceler biraz daha yumuşak bir hal alıyor. Ancak yine de pek çok kişi bu şekilde gelen yorumlamalara göre düşüncelerini değiştirebiliyor. Yıldızname eğer daha genel ve insanların olabilecek yaşantılarından bahseder ise dini olarak bir sakıncasının bulunmadığını düşünen kişiler de bulunuyor.

Ancak bazı kişiler yıldızname bakarken insanların yakın gelecekte başlarına gelecek olan belirli olaylardan da bahsedebiliyor. Ancak genel anlamda bakılacak olduğu zaman geleceği Allah’tan başka bilen hiçbir kimse ya da varlık daha bulunmuyor.

Yıldızname Falı Nasıl Hesaplanır?

Yıldızname falı hesaplamak isteyen kişiler bunu nasıl yapacaklarını da merak ediyorlar. Bunun için insanların gerekli olan bazı adımları eksiksiz bir biçimde yerine getirmeleri gerekiyor. Aynı zamanda yıldızname bakılacak olduğu zaman, yıldıznamesine bakılacak olan kişiye dair çeşitli bilgilerin elde edilmiş olması gerekiyor. Gerekli bilgilerin bilinmesi durumunda sırası ile uygulanması gereken adımlar ise şu şekilde sıralanıyor;

  • EBCED hesabında insanların isimleri ve anne isimleri Arapça olacak şekilde yazılır.
  • Ardından isimler içerisinde yer alan harfler karşılığı olan sayı değerlerine çevrilir.
  • İnsanların hem kendileri hem de anneleri için çevrilmiş olan değerler ayrı ayrı olacak biçimde hesaplanır.
  • Elde edilen iki farklı değer toplanır.
  • Bulunan toplam 12’ye bölünür.
  • Tüm bu adımların eksiksiz ve doğru bir biçimde tamamlanması ardından EBCED hesabı yapılmış olunur.

Yıldıznamenin İslam’da Yeri Nedir?

Yıldıznamenin İslam’da yeri konusu da pek çok kişinin araştırdıkları konular arasına yer alıyor. Bu konu hakkında net olarak herhangi bir açıklama ya da kaynak bulunmuyor. İslamiyet öncesine bakıldığı zaman Arapların arasında yıldızlara tapınanlar ve yağmur, deprem gibi olayların yıldızların etkisi ile meydana geldiğine inanlar bulunuyordu. Ancak ilerleyen dönemlerde bu durum tamamen çok değiştir. İslam dininin ortaya çıkması ile birlikte tüm bu inançların tevhid ilkesine ayrı olması nedeni ile tamamen ortadan kaldırıldı.

Yıldızname Falı Günah mıdır?

Yıldızname konusunda en çok merak edilen sorulardan birisi de yıldızname günah mı sorusu olarak karşımıza çıkıyor. Bu konu hakkında din insanlarının da çeşitli yorumları bulunuyor.

Din insanlarına göre bu tür şeylerin caiz olmadığı net bir biçimde ortaya çıkarılıyor. Aynı zamanda bu tür uygulamaların caiz olmamasının yanı sıra kehanet oldukları da belirtiliyor. Bu nedenle de İslam dininde yer alan insanların bu tür şeylere inanmamaları gerekiyor.

Bolluk Getiren Meditasyon yazımızı da okuyabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir