0
Yoga Nedir ?
Yoga Nedir ?

Yoga Hakkında

Eskiçağlardan beri uygulanan kadim bir ritüel olan Yoga, günümüzde fiziksel ve psikolojik anlamda ciddi etkileri olan bir uygulama olarak kabul edilmektedir.

Yoga, Sanskritçe bir kelimedir. Kelime Türkçe’ye “kontrol etmek, boyunduruk altına almak” gibi anlamlar ile çevrilebilir,Uygulamanın bu isme neden sahip olduğunu anlamak elbette zor değil. Nitekim yoga uygulaması temel olarak insanın kendi iradesini kontrol almasını gerektiriyor, Kökeni Hinduizm, Jainizm gibi dinlere uzanan kadim bir uygulama olan yoga, bugün batı ülkelerinde de binlerce insan tarafından uygulanan bir yöntemdir,Kavramın sınırlarını belirlemek için öncelikle meditasyonun ne olduğunu ve yoga ile nasıl bir ilişkiye sahip olduğunu anlamak gerekir. Yoga, temel olarak meditasyona dayanır ancak bundan ibaret değildir. Burada insanın meditasyon ile bedenine ve ruhuna tamamen hakim olması gerekmektedir. Bu durum yogayı basit bir meditasyondan ayırmaktadır.

Yoga, birçok psikolojik ve ruhsal etkiye sahip olmakla birlikte, fiziksel anlamda da fayda sağladığı uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır. Düzenli olarak yoga yapan insanların kalp krizine yakalanma riskinin daha az olduğu bilinmektedir. Bunun sebebi yoga yaparken belli bir nefes ritminin tutturulmasıdır. Doğru bir ritm tutturularak hem fiziksel hem de ruhsal rehabilitasyon sağlamak mümkün olacaktır.

Yoga’nın Aşamaları Nelerdir?

Yoga yapan kadın
Yoga yapan kadın
 • Yama: Kişisel ehlileşmenin ilk aşamasıdır. Egoyu geri çekme ve zarar vermeme anlamına gelir.
 • Niyama: Arılığı ve öz benlik ile barışık olma durumunu sembolize eder.
 • Asana: Oturma duruşunu sembolize eder. Yoga esnasında yapılan hareketler de bu şekilde adlandırılır.
 • Prayanama: Kelime anlamı “nefesi askıya almak”tır. Nefes üzerinde tam anlamıyla kontrol sahibi olmayı ifade eder.
 • Pratyahara: Dikkati dış olgulardan arındırmayı ifade eder
 • Dharana: Dikkati tek bir odak üzerine yoğunlaştırmayı ifade eder.
 • Dhyana: Nesne üzerine yapılan yoğun düşünmeyi ifade eder.
 • Samadhi: Son aşamadır. Bu aşamada şuur nesne ile birleştirilir.

Yoga Nasıl Yapılır?

Yoga, sekiz aşamaya ayrılan bir uygulamadır. Ancak ritüeldeki bu aşamalardan önce temel olarak nasıl yapıldığını bilmek gerekir. Belirtildiği gibi, yoga ileri bir meditasyon uygulamasıdır. Yoga yapabilmek için öncelikle meditasyon yapabilmek, bu temele sahip olmak gerekir. Daha sonra bu meditasyonlar beden ve ruh üzerinde tam kontrol sağlamak amacıyla yapılmalıdır.

Yoga yaparken öncelikle burundan nefes alıp vermek gerekir. Bu nefes sistemi akciğerin tümüyle çalışmasını sağlar. Vücutta bir rahatlama yaratacağı gibi, kalbe masaj yaparak sağlık açısından da olumlu bir etki yaratır. Ayrıca vücutta sağladığı rahatlık daha iyi bir şekilde odaklanmanıza yardımcı olacaktır. Nefes egzersizlerinden sonra yapılması gereken bir diğer eylemse odaklanmadır. Bunun için bir sembol, görsel ya da ses seçilebilir. Uygulamanın aşamaları ve ritüelleri daha sonra öğrenilse de temelde bu iki eyleme dayanır.

Yoga da Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Yoga kesinlikle sessiz bir ortamda yapılmalıdır. Bu alanda profesyonel olan kişiler kalabalık ve gürültülü ortamda yapabilmekle birlikte, belli bir uzmanlığa sahip olunmadığı sürece konsantrasyonun kolayca sağlanabileceği yerlerde yapılması gerekir, etkili Yoga müzikleri dinlenebilinir.
 • Yoga yaparken yalınayak olmak gerekir. Bunun sebebi uygulama esnasında vücudun her yerinin farkına varılması ve keşfedilmesidir. Ayrıca çorap giymek asanalar esnasında zorlu durumlar yaratabilir. Çorap giymek isteniyorsa bunun için özel olarak üretilen yoga çorapları tercih edilebilir.
 • Kıyafet seçimi de son derece önemlidir. Vücudu rahat ettirecek, bol kıyafetler giymek gerekir. Etek, pantolon, tayt gibi kıyafetler yogada büyük zorluk yaratacaktır. Spor yaparken giyilen eşofmanlar kullanılabilir.
 • Yoga esnasında yerle temasın kesilmesini sağlayacak bir mat kullanılmalıdır. Spor mağazalarında yoga matı olarak bilinen bu ürünler bulunmaktadır. Asana olarak bilinen hareketler ancak yerde yapılabilir ve sert yer yüzeyinin rahatsız edici olabileceği tahmin edilmelidir.
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir